Презентація видання «Талант, офіруваний Україні: Любомир Рихтицький у дослідженнях і публіцистиці»

15 грудня 2021 року в Дрогобицькій міській бібліотеці ім. В. Чорновола відбулася презентація видання «Талант, офіруваний Україні: Любомир Рихтицький у дослідженнях і публіцистиці», присвяченого 100-річчю від дня народження письменника, художника, редактора, журналіста, публіциста, видавця, кіносценариста, кіноактора, музиканта Любомира Рихтицького (21 квітня 1921 – 16 липня 1983, псевдо Степан Любомирський), уродженця Дрогобича, який залишив чималу творчу спадщину, сьогодні ще маловідому в Україні, але добре знану в українській діаспорі. Ювілейне видання представили упорядники – доцентка Дрогобицького університету Олександра Німилович та відомий дрогобицький журналіст, поет і краєзнавець Роман Пастух.

Захід відкрила вітальним словом провідна бібліотекарка Центральної міської бібліотеки ім. В. Чорновола Галина Михайляк. Презентація розпочалася натхненним звучанням музичного твору «Прометеїв вогонь» з музикою і на вірші С. Любомирського в аранжуванні Дзвенислави Василик у виконанні вокального квартету в складі Ольги Білінської, Оксани Копко, Святослава Нестера і Тараса Каблаша з фортепіанним супроводом Олександри Німилович.

Зі вступним словом про значні творчі здобутки Л. Рихтицького до присутніх звернувся голова Дрогобицького осередку Національної спілки композиторів України музикознавець Володимир Грабовський.

У своєму виступі декан історичного факультету професор Микола Галів охарактеризував об’ємну публіцистичну спадщину Любомира Рихтицького й підкреслив актуальність нового видання і важливість досліджень мистецької діяльності нашого краянина. Роман Пастух зосередив увагу на цікавих фактах із життєпису письменника і публіциста. Про видавничу працю та зусилля над випусками Підпільної Пошти України, творцем і натхненником якої був Л. Рихтицький, розповів професор кафедри технологічної та професійної освіти Роман Яким. Літературний доробок Степана Любомирського окреслила доцентка кафедри української мови Марія Стецик.

Директор інституту музичного мистецтва, заслужений працівник культури України, професор Степан Дацюк і завідувач кафедри музикознавства та фортепіано доцент Людомир Філоненко розповіли присутнім про широкий спектр видань, зокрема і про презентоване видання, авторами й упорядниками яких є викладачі інституту музичного мистецтва. О. Німилович зазначила, що ювілейне видання вийшло в світ у дрогобицькому видавництві «Посвіт» і ввібрало наукові статті про життєпис і мистецьку спадщину Л. Рихтицького, а також спогади і рецензії на його літературні твори авторства В. Грабовського, Р. Пастуха, О. Керч, В. Гоцького, В. Мацька, О. Малицького, Т. Денисової, а окремі науково-публіцистичні статті Л. Рихтицького висвітлюють патріотичну настроєність автора та його любов до України, широку обізнаність, осмислення і відтворення цілісної картини історичної й політичної дійсності. Просвітянин Костянтин Федьків зосередив увагу на великому значенні літературних і публіцистичних творів Л. Рихтицького, які розкривають історію українського визвольного руху першої половини ХХ ст., активним учасником та співцем якого був митець.

Пройшовши шлях військового вишколу, Л. Рихтицький цілковито розумів значення глибоких культурних традицій українського народу, які зберегли нашу ідентичність, проте наголошував, що в боротьбі з ворогом «ми мусимо зброєю вирізати на мапі кордони нашої Батьківщини і зелений столик не дасть нам нічого, якщо за нашими дипломатами не стоятиме вишколена, здисциплінована українська армія». Так важливо, щоб цей заповіт нашого земляка був почутий сучасниками.

Насамкінець презентації прозвучав вірш Л. Рихтицького «Рідна хата» у чутливому виконанні аспірантки інституту музичного мистецтва Юлії Осмачко.

Всі виступи пронизувала спільна думка про те, що дрогобичани відкривають для себе ім’я і творчість Любомира Рихтицького, а такі презентації варто проводити у різних куточках України задля поглиблення вивчення спадщини митця у різних галузях та її популяризації.

Вам буде цікаво