ПОДБАЙМО ПРО БЕЗПЕКУ!

Завершується перший навчальний семестр. Уже не за горами Новий рік та Різдво. Сподіваємося, що свята порадують нас морозом і снігом.

  Міністерство освіти і науки України стурбоване станом пожежної та техногенної безпеки об’єктів сфери освіти, а також збільшенням кількості випадків виникнення пожеж у приміщеннях закладів освіти і гуртожитків. Про це систематично дізнаємося з інформаційних листів, які надходять на нашу адресу.

Як свідчить статистика, від початку року в Львівській області виникло 5 324 пожежі, у вогні загинули 78 осіб, із них одна дитина. Це вражає і водночас свідчить, що з істотним зниженням температурних показників, значно зростає показник смертельних випадків. Досить часто для обігріву використовуються електронагрівальні побутові прилади, нерідко кустарного виготовлення, які перевантажують електромережу. Правила пожежної безпеки забороняють це робити, адже за такої ситуації до біди – один крок. Позаяк гуртожитки – це об’єкти з масовим перебуванням людей, тож виникнення будь-якої надзвичайної ситуації, спричиненої необережністю одного мешканця, може призвести до непередбачуваних наслідків, від яких можуть постраждати зовсім інші невинні особи.

Майже кожній пожежі можна запобігти! Для цього слід обов’язково обговорити в родині не лише заходи щодо запобігання пожежі, а й порядок дій у разі її виникнення: спосіб виклику пожежно-рятувальної служби, гасіння пожежі на початковій стадії. Пам’ятаймо: виконання елементарних правил пожежної та особистої безпеки збереже ваше життя і майно від вогню.

Слід пам’ятати і про небезпеку, яку становить чадний газ. З початку року на теренах Львівщини від отруєння ним загинули 4 особи. Чадний газ не має запаху, безбарвний, тому його неможливо відчути. Він утворюється у результаті горіння в умовах нестачі кисню. Тобто, якщо в приміщенні немає достатнього доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція, забиті димарі, то там може збиратись чадний газ. Крім того, вітряна погода може спричинити зворотну тягу в димових та вентиляційних каналах. Тож пам’ятайте, що вентиляційні решітки, кватирки вікон кухонь слід тримати завжди відчиненими.

Важливо пам’ятати і про безпеку на дорогах. Безпека дорожнього руху – одна з найактуальніших проблем нашого часу. Кожен з нас щодня є учасником дорожнього руху – як водій, пасажир чи пішохід. Тому всі зобов’язані дотримуватися Правил дорожнього руху. Неприпустимо, коли через недисциплінованість, неорганізованість, необачність, а інколи просто через безглуздість, у дорожньо-транспортних пригодах обривається людське життя. З оперативної інформації дізнаємося, що від початку 2020 року у Львівській області зареєстровано 19028 дорожньо-транспортних пригод, в яких загинуло 369 осіб, ще 3 578 – травмовано.

У зв’язку з погіршення погодних умов, будьте особливо обережні користуючись громадським транспортом! Значна кількість травм за умов ожеледиці та снігопадів пов’язана з падінням як під час входу до транспортного засобу, так і під час виходу з нього. Не поспішайте у цьому разі, тримайтеся за поручні, обережно рухайтеся салоном та сходинками, піднімаючи низ довгого одягу.

Звертаємо увагу: будьте уважними та взаємно ввічливими, не порушуйте елементарних вимог Правил дорожнього руху. І це допоможе уникнути трагічних наслідків.

У період різких похолодань, з настанням морозів та складних погодних умов збільшується ризик переохолодження і обмороження. За тривалої дії низьких температур на весь організм можливі замерзання і смерть. Під час замерзання людина відчуває спочатку втому, сонливість, байдужість, а згодом виникає непритомний стан – втрата свідомості, розлади дихання і кровообігу. За умови припинення дихання і зупинки серцевої діяльності настає смерть.

Перша медична допомога під час обмороження полягає у захисті від впливу низьких температур, негайному поступовому розігріванні потерпілого. Насамперед необхідно відновити кровообіг в обмороженій частині тіла. А проте не можна допускати швидкого зігрівання поверхневого шару шкіри на пошкодженій ділянці, оскільки прогрівання глибоких шарів і відновлення у них кровообігу відбувається повільніше, тому не нормалізується кровопостачання верхніх шарів шкіри і вони гинуть. Тому у разі виникнення відмороження протипоказані гарячі повітря та ванни. Переохолоджені ділянки тіла потрібно захистити від впливу тепла, наклавши на них теплоізоляційні пов’язки – бавовняні, ватно-марлеві матеріали. Пов’язка має закривати тільки змінені ділянки шкіри і тільки доти, доки у них не з’явиться відчуття тепла. Задля відновлення тепла в організмі і поліпшення кровообігу потерпілому дають гарячий солодкий чай.

Багато клопотів взимку з’являється й для рятувальників на водних об’єктах. Адже зима асоціюється у людей зі снігом, катанням на ковзанках, риболовлею на льоду. І саме крига є найбільшими спокусою та небезпекою для любителів прогулянок змерзлою річкою, озером. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитися на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже вона тоді ще надзвичайно тонка, неміцна і не витримує ваги навіть маленької дитини. Лід блакитного кольору є найміцніший, а білого – значно слабший. Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, завтовшки понад 12 см. За умови пересування декількох людей льодом, треба йти одне за одним на відстані. Перш ніж ступити на лід водоймища, потрібно дізнатися про його товщину за допомогою довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого такого предмета, але обов’язково легкого, який можна вільно тримати в руці. Так, на водоймах Львівщини вже загинула 51 особа, із них 2 – це діти. Тому, перебуваючи біля води, слід пам’ятати про небезпеку.

Захворювання шлунково-кишкового тракту знайомі більшості ще зі шкільних часів і зумовлені насамперед нераціональним харчуванням. Для того, щоб підтримувати всі процеси життєдіяльності, людині необхідна енергія, яку можна отримати з їжі. Процес травлення надзвичайно складний, у ньому беруть участь багато органів, які виробляють необхідні ферменти, гормони. А діями всіх органів керують головний мозок, ендокринна та імунна системи. Саме від правильності та ефективності процесів травлення залежить постачання інших органів і систем необхідними поживними речовинами. Кожен етап важливий і необхідний, тому будь-яке порушення може позначиться на стані організму загалом.

Часте вживання фаст-фудів, газованих напоїв, смаженої, жирної, копченої їжі, напівфабрикатів, а також недостатнє споживання злаків, овочів, фруктів, морської риби, нежирних сортів м’яса, горіхів, погане пережовування призводять до виникнення таких захворювань, як гастоезофагеальна рефлюксна хвороба, гастрит, гастродуоденіт, холецистит, стеатогепатоз, панкреатит, ентероколіт. Велику роль у прогресуванні цих захворювань відіграють стреси, паління, вживання алкоголю, погані екологічні умови.

Коронавірусна інфекція COVID-19 в Укpaїнi пpoдoвжyє iнфiкyвaти людeй. Гoлoвним зaлишaєтьcя питaння: “Як жe вбepeгтиcя вiд iнфeкцiї i збepeгти здopoв’я вiд нacлiдкiв?”. Захворювання на COVID-19 може мати різний перебіг. Більшість інфікованих мають лише легкі або помірні симптоми й одужують без госпіталізації.

Найпоширеніші симптоми: гарячка, сухий кашель, втома. Також можуть спостерігатися такі симптоми: біль у м’язах і суглобах, біль у горлі, діарея, кон’юктивіт, головний біль, втрата нюху та смаку, висипання на шкірі, поблідніння пальців рук або ніг.

Серйозні симптоми: ускладнене дихання або задишка, біль чи стискання в грудях, розлад мовлення або втрата рухливості.

За наявності серйозних симптомів слід негайно звернутися за медичною допомогою. Завжди телефонуйте перед візитом до лікаря чи медичного закладу.

Люди, які відчувають лише легкі симптоми та не мають інших захворювань, повинні лікуватися вдома. У середньому симптоми виникають протягом 5 – 6 днів після зараження, однак цей період може тривати до 14 днів.

Важливо знати, що вірус НЕ циркулює в повітрі (краплі, які людина видихає під час чхання або кашлю, містять вірус), а поза організмом людини – на різних поверхнях зберігає інфектогенність (заразність) не більше 3 годин. Тому основними заходами для захисту від коронавірусної інфекції є:

  • уникати тісного контакту з тими, хто має симптоми ГРВІ (відстань не менше, ніж 1 метр);
  • часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфекційними засобами;
  • не торкатись обличчя (очі, ніс, рот) немитими руками;
  • дотримуватися заходів респіраторної гігієни (під час кашлю та чхання прикривати рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викинути серветку та вимити руки);
  • дезінфікувати поверхні, ручки дверей і т.п.;
  • дбати про себе: збалансовано харчуватися, пити достатню кількість рідини, дотримуватися режиму сну, провітрювати та зволожувати приміщення (не бійтеся – вірус НЕ здатен переміщуватися на далекі відстані!);
  • не споживати сирі чи недостатньо термічно оброблені продукти тваринного походження;
    • нe зaймaтиcя caмoлiкyвaнням, a якщо потрібно – звepтaтиcя дo лiкapiв зa дoпoмoгoю.

За допомогою кількох простих запобіжних заходів люди можуть зменшити свої шанси захворіти або поширити вірус COVID-19: носити мacки в громадських місцях, дотримуватися дистанції тoщo. А тaкoж превентивна мeдицинa: пpoгyлянки нa cвiжoмy пoвiтpi, пoвнoцiнні xapчyвaння та coн, змiцнення імунітету для тoгo, щoб opгaнiзм у разі зycтpiчi з xвopoбoю впopaвcя i захворювання пpoйшлo в лeгкiй фopмi.

Заважаючи на вкрай невтішні показники, вкотре звертаємося до вас із проханням неухильно дотримуватися Правил пожежної безпеки, безпечної експлуатації електроприладів та газового обладнання, будьте спостережливі та обережні на дорогах, вмійте оцінювати чужі і свої дії; виховуйте в собі дисциплінованість.

Життя у кожної людини єдине і неповторне, а тому кожен повинен його берегти.

Служба охорони праці

Вам буде цікаво