»

Підсумки проведення літніх навчальних та виробничих практик на біолого-природничому факультеті

29 вересня 2021 року відбулося чергове засідання вченої ради біолого-природничого факультету, на якій, з-поміж низки питань, було заслухано і звіти керівників про підсумки проведення літніх навчальних та виробничих практик у 2020 – 2021 н.р. зі студентами спеціальностей 014 Середня освіта (Біологія), 091 Біологія, 014 Середня освіта (Географія), 101 Екологія.

Відповідно до діючих навчальних планів польова практика з ботаніки та зоології зі студентами І та ІІ курсів спеціальностей 014 Середня освіта (Біологія) та 091 Біологія проводилася цьогоріч у два етапи:

• під час першого етапу практики (з 10.05 до 16.05.2021 р.) зі студентами проводились онлайн-заняття на платформі ZOOM, під час яких було визначено завдання практик, графік проведення, методи роботи;
  • другий етап практики (з 21.06 до 11.07.2021 р.) відбувався наживо на різних об’єктах території Дрогобицької та Трускавецької територіальних громад.

На відміну від попереднього року, коли через напружену епідемічну ситуацію та карантинні обмеження практики відбувалися лише онлайн, другий етап цьогоріч відбувався наживо. Студенти мали нагоду вивчити місце проведення практики, ознайомитися з основними методами польових досліджень, із методикою роботи з визначниками, атласами, займалися визначенням видів рослин і тварин території Дрогобицької та Трускавецької територіальних громад, збирали зоологічні об’єкти безхребетних і хребетних тварин, з яких готували колекції, вологі препарати, опудала, монтували й оформляли гербарій, проводили систематичне визначення представників та морфологічний опис рослин і тварин, вчили видову систематику представників флори й фауни. За період проходження практики студенти мали можливість вивчити флору і фауну Екопарку «Студентський», придорожніх екотопів, на навчально-дослідній ділянці нашого університету, парку ім. Б. Хмельницького, курортного парку Трускавця, Ботанічного саду і Зоологічного музею Львівського національного університету імені Івана Франка, побували у відпочинково-санаторному комплексі «Залісся», який представлений досить численними інтродукованими видами. Студенти також відвідали краєзнавчий музей «Дрогобиччина», Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі», стежину Івана Франка, музеї «Історія Трускавця» та «Музей-криївку». Маршрутні екскурсії відбувалися до обіду, а після обіду студенти самостійно опрацьовували зібраний матеріал.

Навчальна фізико-географічна практика 2020 – 2021 н.р. для студентів 014 Середня освіта (Географія) також відбувалася в два етапи.

Перший етап проводився в дистанційній формі 10 – 16 травня 2021 року, під час якого студенти досліджували фізико-географічні особливості територіальних громад за місцем проживання. У камеральних умовах на основі численного картографічного матеріалу, інформаційних, статистичних ресурсів, літературних джерел студенти досліджували геологічну і геоморфологічну будову території, кліматичні та гідрологічні умови, ґрунтовий покрив об’єднаних територіальних громад. Важливу увагу було приділено дослідженню рослинного й тваринного світу. Під час цього етапу практики студенти одержували щоденні настанови щодо проведення власних польових досліджень форм рельєфу, гідрологічних об’єктів, рослинного та тваринного світу. Разом із тим студенти одержали індивідуальні завдання, які полягали у створенні топографічної карти об’єднаної територіальної громади та презентації її рослинного і тваринного світу. Результати першого етапу студенти оформили у вигляді звіту.

Другий етап фізико-географічної практики проводився на території Дрогобицької агломерації та полягав у вивчені її фізико-географічних умов. Під час практики студенти ознайомилися з історією і природою Дрогобиччини у відповідних підрозділах музею «Дрогобиччина», особливостями гідро-метеорологічних спостережень у Карпатській гідрометеорологічній обсерваторії, історією промислового освоєння Дрогобицької агломерації від працівників КНП «Бориславський центр екології, туризму та сталого розвитку», відвідали низку цікавих об’єктів: Приватна садиба «Карпатська хата», «Дім кішок», Бориславський міський парк культури та відпочинку, аптеку-музей Цогана Зега. На основі одержаної інформації, літературних, статистичних і картографічних джерел студенти оформили звіт, в якому описали геологічну та геоморфологічну будову, кліматичні й гідрологічні умови, ґрунтовий покрив, рослинний та тваринний світ Дрогобицької агломерації. Індивідуальні завдання виконували у вигляді доповідей на тематику фізико-географічних умов досліджуваної території й особливостей її освоєння.

І студенти, і керівники практик зійшлися на спільній думці, що тільки безпосереднє спілкування з різноманітними об’єктами природи, їх дослідження в реальних умовах, а не в режимі онлайн, дає найкращі результати і створює позитивні емоції, чого не може забезпечити повною мірою жоден освітній ресурс.