ПАМ’ЯТІ ІРИНИ ТУРЧИК

Сьогодні минає сорок днів з того часу, як страшна звістка сколихнула науково-педагогічну спільноту, фахівців галузі фізичної культури України. Не вкладалося в голові, хотілося вірити, що хтось дуже сильно помилився, поширюючи невтішну новину. Але, на превеликий жаль, це правда…

31 березня 2023 року передчасно і раптово у засвіти відійшла докторка педагогічних наук, професорка, професорка кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту Турчик Ірина Хосенівна – талановита педагогиня, здібна науковиця, людина високих моральних якостей, сповнена любов’ю до ближніх.

Немов відчуваючи, що земний шлях буде надто коротким, Ірина Хосенівна поспішала жити, встигла зробити дуже багато і залишила яскравий слід у житті рідного факультету. Її вагомий науково-методичний доробок ще довго слугуватиме дороговказом студентам, колегам, однодумцям та послідовникам. Розпочала трудову діяльність в університеті у 2006 році, пройшовши шлях від викладачки до професорки кафедри теорії та методики фізичного виховання і спорту. Після завершення навчання в докторантурі 11 травня 2021 р. успішно захистила дисертацію «Шкільний спорт у теорії та практиці формування цінностей учнівської молоді США (ХХ – початок ХХІ ст.)» і здобула науковий ступінь «доктор педагогічних наук», а 31 серпня 2022 року їй присвоєно вчене звання «професор».

Вагомий доробок Ірини Хосенівни у царині методичної роботи. На високому науково-методичному рівні викладала основні навчальні курси та цілий ряд дисциплін вибіркового циклу. Впродовж 2009-2015 р.р. Турчик І.Х. працювала в складі науково-методичної ради університету.

Значну увагу приділяла практичній підготовці студентів. Була факультетським керівником педагогічної практики студентів та вміло керувала нею в якості методиста.

Тривалий час (з 01.09.2009 р. до 31.08.2022 р.) Ірина Турчик успішно виконувала обов’язки заступника декана з наукової роботи та міжнародної співпраці факультету фізичного виховання, а пізніше заступника директора з наукової роботи та міжнародної співпраці навчально-наукового інституту фізичної культури і здоров’я. За вказаний період організувала і провела значну кількість наукових заходів різного рівня – конференцій, семінарів, круглих столів. Підготувала переможців II етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із галузі знань «Фізична культура і спорт».

Ірина Хосенівна гідно репрезентувала рідний факультет і університет на всеукраїнському та міжнародному рівнях. Брала активну участь у розробці Державного стандарту початкової загальної освіти та Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти (2010 р.); співавторка навчальної програми з фізичної культури 5-9, 10-11 класів. Була членкинею Всеукраїнської робочої групи з укладання стандарту загальної середньої освіти в рамках реформи «Нової української школи» (2016 – 2018 рр.), Всеукраїнської робочої групи з укладання компетентнісного потенціалу фізкультурної освітньої галузі початкової освіти реформи «Нова українська школа» (2016 р.); фахового журі фінального туру Всеукраїнського конкурсу Вчитель року у номінації «Фізична культура» (Луганськ, 2016 р.; Запоріжжя, 2018 р.); журі фінального етапу обласного конкурсу «Інноваційний урок фізичної культури та урок фізичної культури з елементами футболу» (2017 – 2019 рр.); організаційного комітету міжнародної науково-практичної конференції «Реалізація здорового способу життя – сучасні підходи» (Дрогобич, 2011 – 2023 рр.).

Була незалежною експерткою під час рецензування підручників на отримання грифу МОНУ (2007 – 2008 рр.), неодноразова брала участь у роботі різних тимчасових груп, організаторами яких було Міністерство освіти і науки України, що стосувалися реформування системи фізичної культури в Україні (з 2006 р.).

Вагомою складовою роботи Ірини Турчик стала участь в організації міжнародної співпраці викладачів і студентів факультету. Була членкинею робочої групи для забезпечення виконання міжнародного проєкту Еразмус+ 609589-EPP-1-BE-EPPKA2-CBHE-JP «Developing an Occupational Therapy study program in Ukraine», який фінансується країною, що входить до Європейського Союзу.

Загалом, науковий доробок Ірини Турчик складає 116 публікацій, з яких 96 наукових та 20 навчально-методичного характеру, у тому числі 52 наукові праці, опубліковані у вітчизняних і у 18 міжнародних рецензованих фахових виданнях. Взяла участь у 38 конференціях та наукових семінарах, за результатами яких опубліковано 30 статей та 6 тез.

Ірина Хосенівна стала яскравим прикладом ведення активного рухового та здорового способу життя, який невтомно пропагувала серед студентської молоді. Неодноразово брала участь у різноманітних спортивно-масових та фізкультурно-оздоровчих заходах, які проводилися в університеті, місті Дрогобич та регіоні. Любила подорожувати, зокрема й у формі пішохідного туризму. У походах зі студентами і викладачами факультету фізичного виховання подолала складні туристичні маршрути, відвідала історичні та пам’ятні місця (Тустань, Ключ, Кам’янка) підкорила знакові вершини Карпат (г. Парашка, г. Пікуй, г. Петрос, г. Говерла).

Особливої уваги заслуговують людські якості Ірини. Доброта, здатність співпереживати та розділяти біль і страждання близьких ніколи не залишали її байдужою до чужого горя. З початком воєнної агресії Росії, коли тисячі наших знедолених співгромадян стали біженцями на теренах Західної України, Ірина Хосенівна всю свою енергію скерувала на допомогу внутрішньо-переміщеним особам. Із перших днів війни Ірина активно волонтерила, щоденно допомагаючи потребуючим в гуртожитках університету і навколишніх громадах. Їй вдалося налагодити тісну співпрацю і координувати роботу із різними благочинними організаціями й фондами, залучити значні матеріальні та фінансові ресурси, які були скеровані як на поліпшення побутових умов так і на допомогу захисникам України на фронт.

Вже стихли в коридорах університету її кроки і в аудиторіях більше не чути приємного тембру голосу, але колеги й досі уважно вслухаються, з надією поглядаючи на двері, в які вона вже не увійде… Ірина, немов яскравий факел, освітлюючи і зігріваючи інших, передчасно відійшла у засвіти… Залишила за собою вагомий науково-методичний та практичний спадок у галузі фізичної культури і спорту, добрі вчинки й світлу пам’ять…

Вам буде цікаво