Навчальна ознайомлювальна практика студентів І курсу спеціальності «Фізична терапія, ерготерапія»

Важливою складовою в системі підготовки фізичних терапевтів та ерготерапевтів є практична підготовка. Згідно з навчальним планом студенти І курсу з 17 до 30 травня 2021 року проходили навчальну ознайомлювальну практику з фізичної терапії, ерготерапії. Спектр практико-орієнтованих заходів був надзвичайно різноманітний. Протягом двох тижнів студенти відвідали реабілітаційні та оздоровчі заклади Дрогобича, Трускавця і області, ознайомилися з особливостями їхньої майбутньої професійної діяльності.

Насамперед студенти відвідали відділення відновного лікування Дрогобицької міської лікарні № 1 (м. Дрогобич), де завідувач лікар-невролог Ігор Андрейко ознайомив із роботою закладу, матеріально-технічною базою. Особливу увагу Ігор Ярославович зосередив на діяльності кабінету фізичної терапії, який обладнаний сучасним реабілітаційним обладнанням: реабілітаційна клітка з системою блоків і вантажів, реабілітаційні кушетки, вертикалізатори, динамічний пересувний підйомник для переміщення нерухомих пацієнтів, механо-терапевтичні тренажери. Студенти на собі змогли відчути дію різних вправ на спеціальному обладнанні та тренажерах кабінету.

Радо прийняли наших студентів в центрі відновного лікування «Модричі» – закладі європейського рівня для людей з обмеженнями життєдіяльності, де поєднані високий професіоналізм та сучасні технології. Директор, фізичний терапевт та викладач кафедри фізичної терапії, ерготерапії Олег Масний ознайомив із роботою центру та напрямами діяльності. Студенти мали нагоду спостерігати за діяльністю кабінетів кінезотерапії, ерготерапії, гідрокінезотерапії, апаратної терапії, роботою медичного супроводу.

Уже багато років поспіль практикантів гостинно приймає Міжнародна реабілітаційна клініка Козявкіна. Перед студентами виступив заступник директора, кандидат медичних наук, лікар-невролог Михайло Гордієвич із цікавою презентацією про метод Козявкіна (Система інтенсивної нейрофізіологічної реабілітації), детально зупинившись на складових методу. Головна медсестра Тетяна Зеленяк познайомила практикантів із діяльністю клініки та особливостями роботи фізичних терапевтів і ерготерапевтів із пацієнтами неврологічного профілю. Студенти мали змогу спостерігати за сеансами занять мобілізуючої гімнастики, спеціального масажу з елементами постізометричної та антигравітаційної релаксації, апітерапії, рефлексотерапії, механотерапії, світлотерапії, вібротерапії, комп’ютерної ігротерапії, ознайомилися з програмою біодинамічної корекції рухів із застосуванням костюму корекції рухів «Спіраль». Всіх дуже вразила командна робота та закоханість у свою справу працівників клініки.

Надзвичайно тепло нас приймала одна з найсучасніших реабілітаційно-спортивних баз України та Європи – Західний реабілітаційно-спортивний центр національного комітету спорту інвалідів України (с. Яворів Турківського району Львівської області). Це унікальний заклад, де люди з інвалідністю, разом з олімпійцями та паралімпійцями, можуть почувати себе на рівних. Перед студентами виступила директорка центру Наталія Рода, підкресливши, що головною особливістю бази є повна її доступність для спортсменів з інвалідністю. Тут створені всі умови для нечуючих, незрячих, осіб з ураженнями опорно-рухового апарату тощо. З реабілітаційними залами, кімнатою ерготерапії, та загалом територією центру студентів ознайомили фізичні терапевти Андрій Чеберяк та Ірина Кириченко, ерготерапевтки Інна Клюйко і Марта Верес. Практиканти мали можливість отримати цінні поради від працівників, дізнатися про тонкощі використання універсального дизайну та побачити безбар’єрний простір для людей із різними нозологіями. Мабуть, найточніше про знайомство з центром висловилась студентка І курсу Юлія Семенишин, яка після всього побаченого і почутого свідомо заявила: «Це щастя проходити практику тут. Я хочу, щоб вона не закінчувалася..».

Також студенти відвідали санаторій «Карпати» (м. Трускавець) – один із найпопулярніших готельно-курортних комплексів Західної України. Завідувач лікувально-діагностичного центру лікар уролог Ярослав Грицак розповів про роботу закладу, основні реабілітаційні програми, які користуються популярністю серед пацієнтів, як-от: респіраторна реабілітація після COVID-19, реабілітація при захворюваннях опорно-рухового апарату, реабілітація при захворюваннях периферичної нервової системи. Кінезіотерапевт Василь Клепач провів цікаву екскурсію закладом, познайомив із фахівцями відновного лікування. Студенти ознайомилися з роботою кабінетів кінезотерапії, механотерапії, ручного й апаратного лікувального масажу, карбокситерапії, інтерференс-терапії, апаратами для сухого та підводного витяжіння хребта, озокеритотерапії, бальнеотерапії.

Не менш цікавою та професійною була екскурсія на одне з кращих протезно-ортопедичних підприємств області «Арол плюс» (м. Львів). Директор доцент кафедри фізичної терапії, ерготерапії Олександр Герасименко ознайомив із роботою підприємства і напрямами його діяльності. Олександр Сергійович розповів, що завдяки найсучаснішим технологіям, високоякісним матеріалам та комплектуючим, які бездоганно зарекомендували себе в усьому світі, а також досвіду та знанням фахівців на підприємстві можна відновити або компенсувати порушену функцію кінцівок людини, відновлюючи втрачені функції організму та надаючи можливість залишатися активним членом суспільства.

Важливою складовою навчальної ознайомлювальної практики є знайомство з громадськими об’єднаннями осіб з обмеженнями життєдіяльності, осіб з інвалідністю. Першокурсники відвідали Дрогобицьке добровільне товариство захисту дітей-інвалідів «Надія» і Центр соціальної реабілітації та адаптації для молоді з особливими потребами «Дивовижні долоні», що діє при благодійному фонді УГКЦ «Карітас» Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Голова ДДТЗДІ «Надія» Ірина Дзюрах та керівник Центру «Дивовижні долоні» Анатолій Смолень провели цікаві змістовні екскурсії, що відкриває можливість нашим студентам долучитися до різних сфер волонтерства.

Також практиканти мали змогу відвідати КНП «Хоспіс» Самбірської районної лікарні для паліативних хворих. Медична директорка закладу Олена Синейко-Парійчук наголосила, що їхні пацієнти потребують фізіотерапевтичної й ерготерапевтичної підтримки, заклад відкритий для співпраці та волонтерської роботи з майбутніми фізичними терапевтами й ерготерапевтами. Студенти спостерігали за роботою медичного супроводу і також долучалися, виконуючи реабілітаційні втручання.

Цікавою та професійною була екскурсія першокурсників до Інклюзивно-ресурсного центру (м. Дрогобич). Директорка закладу Ірина Шустова захоплююче ознайомила практикантів із філософією інклюзивності, основними концепціями доступного середовища, універсального дизайну в навчанні дітей з особливими потребами, розповіла про основні напрямки роботи центру і стратегію комплексного супроводу дитини з особливими потребами та її сім’ї. Під час екскурсії студенти з цікавістю оглянули приміщення центру, ознайомилися з роботою фахівців, особливостями реабілітаційної, психологічної та логопедичної допомоги особливим дітям.

Професорсько-викладацький колектив кафедри фізичної терапії, ерготерапії висловлює щиру подяку всім керівникам і працівникам реабілітаційних та оздоровчих закладів за участь у нашій практико-орієнтованій діяльності! Сподіваємось на подальшу співпрацю!

Організацією практики для студентів займалися: директор інституту фізичної культури і здоров’я професор Микола Лук’янченко, завідувачка кафедри фізичної терапії, ерготерапії доцентка Наталія Закаляк, інститутська керівниця практики доцентка Ніна Грибок, кафедральні керівники практики доцентка Наталія Іваніків і старший викладач Юрій Рогаля.

Вам буде цікаво