«Найбільша жінка Галицької землі»

5-го березня в рамках щорічного Теоретико-методологічного семінару імені Василя Іванишина (1955-2007) і з нагоди відзначення 75-річчя цього відомого вченого, мислителя та громадсько-політичного діяча, на філологічному факультеті ДДПУ ім. І.Франка відбулася презентація монографії докторки філологічних наук Алли Швець «Жінка з хистом Аріадни: Життєвий світ Наталії Кобринської в генераційному, світоглядному і творчому вимірах» (Львів, 2018). Ініціатором акції стала кафедра української літератури та теорії літератури (завідувач – проф. Петро Іванишин).

Алла Швець представляє Львівський Інститут Івана Франка, де вона працює заступником директора, і водночас Всеукраїнську громадську організацію «Союз українок», де вона завідує відділом науки. Монографія авторки вже отримала потужний резонанс в культурі України: цьогоріч вона перемогла в номінації «Літературознавство» на всеукраїнському конкурсі «Книжка року».

Постать Наталії Кобринської (1851 – 1920) є знаковою для української літератури ХІХ–ХХ ст., оскільки ця письменниця виявилася на гребені важливих ідейних та естетичних процесів, які кардинально змінили обличчя цілої української культури. Сформувавшись у патріотичній і висококультурній родині, у відносно молодому віці вона стала лідеркою жіночого емансипаційного руху; водночас була однією з перших, хто взявся розвивати тоді революційну за своєю естетикою літературну програму – реалізму; а в другій половині свого творчого життя Н.Кобринська дала зразки прекрасної модерністської психологічної прози. Та, попри таку значущість в національній культурі, як наголосила Алла Швець, цій обдарованій і глибокій жінці за життя не довелося зазнати повноцінного літературного визнання. Власне, ця проблема і її інтерпретації склали головну інтригу наукового дослідження.

Розповідаючи про Н.Кобринську, дослідниця представила широку панораму галицького культурного й інтелектуального життя зламу ХІХ–ХХ ст., занурилася в людинознавчі глибини крізь призму психологічно цікавого листування літераторки, пояснила складні і повчальні її взаємини з відомими постатями української культури (І.Франком, М.Павликом, Ольгою Кобилянською, М.Драгомановим, О.Терлецьким, П.Кулішем, Ганною Барвінок (О.Куліш), М.Грушевським). Книга подає водночас ґрунтовний аналіз художніх здобутків Н.Кобринської, є своєрідним перепрочитанням її доробку.

Залучивши до свого дослідження масу архівних документів, рідкісні і малознані спогади різних творчих людей, вибудувавши гнучку і поліваріантну методологічну програму студії, застосувавши найповніші теоретичні підходи літературознавчої інтерпретації, Алла Швець намалювала перед українською аудиторією надзвичайно психологічно колоритний, культурно значущий та інтелектуально багатий портрет, справді, «найбільшої жінки Галицької землі» (М.Лімницький). Жінки, яка прожила заразом яскраве (у перший період) і складне (у другий період) життя, відрікшись заради ідеї національного служіння від багатьох земних радощів, створивши у своєму творчому горінні один з найоригінальніших художніх дивосвітів слова і духу.

Олег Баган
доцент ДДПУ ім. І.Франка

Вам буде цікаво