На факультеті психології, педагогіки та соціальної роботи відбувся навчально-методичний семінар

У межах діяльності Лабораторії педагогічної творчості 1 грудня 2021 року студенти ІІІ курсу спеціальності «Дошкільна освіта» на факультеті психології, педагогіки та соціальної роботи провели відкрите заняття-семінар «Педагогіка Марії Монтессорі: теоретичний і практичний аспекти».

Учасниками дійства були студенти І та ІІІ курсу денної форми навчання спеціальності «Дошкільна освіта», студенти заочної форми, студенти ІІІ курсу інституту музичного мистецтва, завідувачка ЗДО ім. о. Кирила Силецького м. Дрогобич Лілія Янишин, вихователі ЗДО, викладачі кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти (завідувачка професорка Марія Чепіль, професорка Тетяна Пантюк, доцентки Ірина Паласевич,. Анна Федорович, Марія Ярушак, А. Возняк, старші викладачки Оксана Яців, Олександра Свйонтик). Модераторка – доцентка Надія Дудник.

Дисципліна «Педагогіка Марії Монтессорі» є вибірковою. За новою освітньою програмою її пропонують студентам денної та заочної форм навчання спеціальності «Дошкільна освіта». Метою програми є: ознайомити студентів з основними ключовими положеннями педагогічної системи, її особливостями, вимогами до організації спеціального розвивального середовища, педагогічним підходом у змісті, формах, методах виховання дітей дошкільного віку, особливостями використання в українській дошкільній освіті; формування у майбутнього вихователя власної педагогічної позиції щодо самовиховання на засадах Монтессорі-педагогіки; набуття досвіду самостійного і творчого аналізу та оцінки педагогічних явищ і ситуацій з використанням Монтессорі-педагогіки. Унаслідок вивчення курсу у студентів формуються компетенції: у визначенні основних педагогічних принципів використання педагогічної системи М. Монтессорі; в особливостях організації розвивального середовища, психологічних компетенціях діяльності педагога; щодо ефективних прийомів, способів і методів проведення групових та індивідуальних занять із вихованцями у розвивальному середовищі; у вмінні проводити заняття за методикою М. Монтессорі з використанням самостійно виготовлених дидактичних матеріалів.

Програма заняття складалася з трьох частин: перша – теоретична про особливості розвитку та становлення педагогічної новації, вплив досліджень відомих психіатрів Г.Ітара, Е.Сегена та формування ідей сенсорного розвитку, використання наочності та методу самостійного навчання Ф.Фребеля; друга – практичні вправи з водою на змішування кольорів фарб, переливання в різні за ємкістю посудини, виловлювання ситком предметів, що плавають; третя частина заняття була майстер-класом, який провела доцентка кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти Надія Дудник. Викладачка продемонструвала учасникам вправи на визначення форми, кольору, розміру ґудзиків, викладання за певною схемою послідовності та побудову фігури за заданим зразком, обведення ґудзиків і заштриховування тощо. Такі вправи важливі у підготовці руки дитини до письма, вчать аналізувати, виокремлювати, порівнювати, творчо використовувати дидактичний матеріал для розвитку уяви.

З доповідями на семінарі виступили: Мар’яна Макар і Вікторія Пітушевська «Практичне використання Монтессорі-матеріалу в домашніх умовах»; Вероніка Дзіндюра «Життєвий та творчий шлях М.Монтессорі»; авторський вірш прочитала Аліна Шишка про М.Монтессорі; Наталія Драгомирецька й Тетяна Половчак «Сензитивні періоди розвитку дитини дошкільного віку»; Василина Гуяр та Ольга Пилипів презентували «Сенсорний розвиток дитини у теорії Г.Ітара та система М.Монтессорі»; Наталя Драгомирецька зосередила увагу на «Дидактичному матеріалі Е.Сегена й обладнанні у математичній зоні»; Марія Янів і Каріна Метеньканич представили педагогічну систему Ф.Фребеля та порівняли її з системою М.Монтессорі; Олександра Лутак і Божена Івахів виголосили доповідь «Організація зони мовлення». Крім того, було продемонстровано добірку віршів про тварин та рослин, яка відображає принцип мовленнєвого розвитку у системі природовідповідності та наданні наукових знань дитині у доступній формі.

Результатом наступності та великого інтересу до використання педагогіки М.Монтессорі стало запрошення від вихователів та завідувачки ЗДО ім. о. Кирила Силецького на проведення навчально-методичного семінару 8 грудня 2021 року. Дякуємо всім за небайдужість і бажання популяризації новацій!