«Мова – це глибина тисячоліть» М. Шумило. 21 лютого – Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови відзначається у всьому світі щороку 21 лютого з метою сприяння обізнаності про мовне та культурне різноманіття та сприяння багатомовності. Святкуємо його і ми, українці.

Ідея Міжнародного дня рідної мови вперше виникла в республіці Бангладеш як спогад про трагічні події 21 лютого 1952 року у східному Пакистані. Тоді поліцейські вбили мирних студентів, котрі вийшли на захист своєї рідної мови бенгалі з вимогою визнати її однією із державних мов країни. З цього часу у Бангладеші цей день став спомином полеглих за рідну мову.

Згодом Генеральна конференція Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) вирішила відзначати 21 лютого як Міжнародний день рідної мови в 2000 році. Характерно, що кожного року ЮНЕСКО обирає унікальну тему для святкування цього особливого дня.

Тема 2022 року «Використання технології для багатомовного навчання: виклики та можливості» зосереджується на потенційній ролі технологій для просування багатомовної освіти і підтримки розвитку якісного викладання та навчання для всіх.

У зв’язку з поширення COVID-19 багато країн у всьому світі використовують технологічні рішення для підтримки безперервності навчання рідною мовою. Цей перехідний період змусив людство поєднувати навчання очного й дистанційного форматів.

11 грудня 2020 року Міністерство освіти та науки України спільно з Українським інститутом розвитку освіти і Міністерством цифрової трансформації України з метою забезпечення рівного доступу до якісної шкільної освіти учнів 5 – 11 класів запустили платформу для дистанційного та змішаного навчання «Всеукраїнська школа онлайн».

Важливо, що платформа надає доступ до навчального контенту українською мовою для дітей та вчителів, які проживають на тимчасово окупованих територіях України. А також для дітей, котрі з різних причин перебувають за кордоном і хочуть навчатися за українською державною програмою.

В Україні Міжнародний день рідної мови з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження «Про відзначення Міжнародного дня рідної мови».

Наша нація вже четверте століття веде виснажливу боротьбу за самовизначення і окрему від сусідніх народів державу. Й однією з найважливіших ознак української ідентичності є саме мова. Поки є українська мова – є окрема українська нація. В складі якої, звісно, завжди залишається місце і для представників інших етносів, що поділяють загальноукраїнські прагнення та цінності. Цих цінностей багато. Це і демократія, і повага до інших, і ненависть до імперій та будь-якого пригнічення людиною людини. А ще це українська мова, повага до якої і знання якої – той самий маркер, що відокремлює нас (незалежно від етнічного походження) від сусідів, які – знов-таки сторіччями! – намагалися розмити українську ідентичність, поглинути її, зробити українців частиною інших національних проєктів.

Українська мова варта того, щоб її захищати. І її треба захищати. З іншою не буде нас. Не буде України.

До Міжнародного дня рідної мови у читальній залі №1 бібліотеки Дрогобицького університету підготовлено книжкову виставку. До уваги користувачів пропонується література, що висвітлює питання історії розвитку української мови, наукові збірники, монографії, довідкові видання. Отож запрошуємо всіх, хто прагне більше дізнатися про українське мовне питання в історичному та сучасному аспектах.