Міжнародний з’їзд архівістів та хранителів музеї в у ДІКЗ «Нагуєвичі»

У понеділок, 27 травня, Державний історико-культурний заповідник «Нагуєвичі» став центром проведення третього Міжнародного з’їзду архівістів та хранителів музеїв. Тема з’їзду актуальна на сьогоднішній час: «Діджиталізація архівних, музейних та франкознавчих колекцій в Україні: досягнення 2020-2024 рр. і нова цифрова міжнародна місія в умовах воєнного стану».

Захід у Нагуєвичах був  приурочений вшануванню 108-х роковин смерті українського національного генія Івана Франка і заради загальнонаціональної справи підтримки Збройних Сил України, а також українських музеїв та архівів в часі воєнного стану. Представники багатьох регіонів України та Польщі поділилися досвідом і своїми досягненнями та успіхами в оцифруванні архівних матеріалів.

Після виконання Державного Гімну України та спільної молитви за участі настоятеля церкви Святого Миколая Чудотворця в Нагуєвичах Андрія Безушка та капелана Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка Олега Кекоша з вітальним словом до учасників з’їзду звернувся внук Петра Франка, правнук Івана Франка Петро Галущак. Він зазначив, що ця непересічна подія відбувається в унікальному місці, місці, де народився Іван Франко, де знаходяться два пам’ятника – батькові і синові – Івану та Петру Франкам. Він завершив свій виступ словами: «Я з великою пошаною і повагою відношуся до тих, хто боронить нашу землю, так як це робив і мій дід Петро Франко».

Директор Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» Богдан Лазорак відзначив, що завдяки нашим польським партнерам з міста Люблін, в особі голови Міжнародного Благодійного Фонду «Chrońmy dziedzictwo» «Збережімо спадщину» Артура Дерлікевича, протягом останніх років здійснено грандіозну роботу щодо оцифруванні архівних документів в музеї «Дрогобиччина», Стрийському краєзнавчому музеї «Верховина», Державному архіві Хмельницької області.

Також учасників з’їзду привітали поважні гості зібрання: народний депутат України Олег Синютка, директорка департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА Ірина Гаврилюк, парох і настоятель костьолу Св. Бартоломея ксьондз Мирослав Лех, заступник голови Дрогобицької військової адміністрації Олег Пилипців, міський голова Дрогобича Тарас Кучма, проректор Дрогобицького державного педагогічного університету ім. Івана Франка Володимир Галик та директор Міжнародного фонду Івана Франка Ігор Курус.

Приємно вразили хранителів ДІКЗ «Нагуєвичі» унікальні дарунки від директорки Центрального державного історичного архіву у м. Львові Олесі Стефаник, директора КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей», голови ГО «Західноукраїнська спілка музеїв» Ігоря Тимця. Гостей заходу вітав колектив Дрогобицького музичного фахового коледжу ім. Василя Барвінського ансамбль народної музики «Українські візерунки».

У конференц-залі Літературно-меморіального музею Мартін Дерлікевич та Андрій Юркевич ознайомили учасників з’їзду з оцифруванням музейних та архівних збірок від проєкту «Шукай в архівах в Перемишлі».

Під час роботи з’їзду науковці, працівники архівів та музеїв ділилися досвідом оцифрування архівних та музейних колекцій в Україні у співпраці із фундацією «Збережімо спадщину м. Люблін» у 2018-2024 рр. та обговорили можливості нової міжнародної місії оцифрування архівних та музейних колекцій в умовах воєнного стану.

З цікавими та змістовними доповідями виступили: докторка історичних наук, професорка, директорка Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України Лариса Левченко, начальниця Відділу обліку та довідкового апарату Державного архіву Хмельницької області Оксана Мельник, директор Стрийського краєзнавчого музею «Верховина» Микола Закусов, директорка музею «Дрогобиччина» Алла Гладун, директорка Центрального державного історичного архіву у місті Львові Олеся Стефаник, начальниця відділу інформаційних технологій ЦДАВО України Тетяна Чечота, завідувачка науково-дослідного відділу музею «Іван Франко і Київ», музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького Людмила Ольховська, головна зберігачка фондів ДІКЗ «Тустань» Наталія Керч, зберігач фондів ДІКЗ «Нагуєвичі», аспірант ДДПУ ім. І. Франка Назарій Юрчишин та фахівець із формування інтернет-сторінки періодичного видання ДІКЗ «Нагуєвичі» Сергій Матійко, заступник факультету історії, політології та національної безпеки з виховної роботи Волинського Національного Університету ім. Лесі Українки Тарас Літковець та доцент кафедри політології та публічного управління цього ж університету Василь Похолок.

Зазначимо, що третій Міжнародний з’їзд архівістів та хранителів музеїв у Нагуєвичах відбувся у межах  академічної і міжнародної співпраці з

Дрогобицьким державним педагогічним університетом імені Івана Франка, Дрогобицьким музичним фаховим коледжем імені Василя Барвінського, Міжнародним Фондом імені Івана Франка, Вищою професійною школою імені Вітелона у Лєгніці (Польща), Науковим Товариством імені Шевченка, Інститутом українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України, Інститутом літератури імені Тараса Шевченка НАН України, Волинським національним університетом імені Лесі Українки, Львівським національним університетом імені Івана Франка, Центральним державним історичним архівом у м. Львові, Державним архівом Хмельницької області, Музеєм «Дрогобиччина», Стрийським краєзнавчим музеєм «Верховина», КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчим музеєм», ГО «Західноукраїнською спілкою музеїв», Центральним державним архівом вищих органів влади та управління України (Київ), Музеєм видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького (м. Київ), Українським Фотографічним Товариством, Львівським Фотомузеєм, Дрогобицьким фаховим коледжем нафти і газу, Дрогобицьким міськрайонним товариством «Просвіта», Культурно-освітнім центром імені Івана Франка Дрогобицької міської ради, комунальним підприємством «Дрогобичводоканал».

Вам буде цікаво