Міжнародна конференція «Літератори Дрогобицької землі» відбулася у рамках щорічного польсько-українського проекту «Діалог Двох Культур»

7 вересня 2017 року у Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка, під почесним патронатом ректора професора Надії Скотної, відбулася Міжнародна наукова конференція «Літератори Дрогобицької землі», організована Полоністичним науково-інформаційним центром імені Ігоря Менька спільно з польським організатором – Музеєм Анни та Ярослава Івашкевичів у Ставищі (Польща). Конференція стала частиною щорічного польсько-українського літературно-наукового проекту «Діалог Двох Культур», який цьогоріч проходив 3 –9 вересня у Кременці, Дрогобичі, Журавні та Львові і завершиться 17 вересня у Ставищі. Співорганізатором та фінансовим гарантом проекту виступив Фонд «Допомога полякам на Сході».

Конференцію відкрила ректор професор Надія Скотна: привітала учасників та гостей «Діалогу Двох Культур» і висловила переконання, що Дрогобич – це культурно й історично вмотивоване місце для тяглої реалізації діалогу між українською та польською культурами. Відтак вітальні промови виголосили віце-президент Фонду «Допомога полякам на Сході» Рафал Дзєнцьоловський і директор Музею Анни та Ярослава Івашкевичів у Ставищі Маріуш Ольбромський.

Прозвучали цікаві доповіді польських науковців про творчість польського поета Казімєжа Вєжинського, народженого у Дрогобичі (проф. Кшиштоф Дибцяк, Варшавський Університет Кардинала Стефана Вишинського), про історію приятелювання Вєжинського з польською літературознавчинею Марією Длуською (д-р Станіслав Дзєдзіц, Яґеллонський Університет), про творчість маловідомого письменника Віта Тарнавського з Косова (д-р Ян Вольський, Жешівський Університет). З боку Дрогобицького університету були представлені доповіді про пограничність долі й творчості Бруно Шульца (доц. Віра Меньок), про історію приязні і співпраці Івана Франка з польським поетом Яном Каспровичем (доц. Володимир Галик) та про багатокультурний образ міжвоєнного Дрогобича у спогадах дрогобичанина Анджея Хцюка (мґр. Леся Хомич, доповідь презентувала студентка ІІІ курсу польсько-української філології Наталія Безкоровайна). На завершення гості й учасники «Діалогу Двох Культур» відвідали Кімнату-Музей Бруно Шульца.

Ініціатор та організатор «Діалогу Двох Культур», директор Музею Анни та Ярослава Івашкевичів у Ставищі Маріуш Ольбромський розповідає про цей непересічний науково-культурний захід:

«Діалог Двох Культур» – це одна серед найбільших і найважливіших науково-культурних польсько-українських ініціатив. Зустрічі, метою яких є формування взаємного пізнання й порозуміння між культурними елітами обох народів, цьогоріч відбуваються вже удвадцяте. Упродовж багатьох років вони збирають у вересні у Кременецькому літературно-меморіальному музеї Юліуша Словацького та у Кременецькій обласній гуманітарно-педагогічній академії ім. Тараса Шевченка науковців і митців із Польщі, України та багатьох європейських країн. […] Їхню цілість складають наукові конференції літературознавців, істориків, музеєзнавців, культурологів, а також зустрічі та презентації літераторів і митців, концерти та покази фільмів. Часто ці зустрічі супроводжуються пленерами художників та фотографів, що завершуються презентацією виставок. У цих зустрічах з обох боків щороку беруть участь кілька сотень осіб. Вони відбуваються під патронатом міністрів культури обох держав та за сприяння обласних і самоврядних влад. Велике зацікавлення викликають передусім серед мешканців міст, де вони проводяться. Особливим досягненням «Діалогу Двох Культур» є наукові щорічники під тією ж назвою, що друкуються кожного року. У них двома мовами публікуються усі тексти виголошених доповідей, спеціально підготовлених польськими та українськими науковцями на вересневі зустрічі у Кременці й інших містах, а також вибрані літературні твори. […]» (переклад з польської Віри Меньок).

Полоністичний науково-інформаційний центр ім. Ігоря Менька

Світлини: Володимир Думич

Вам буде цікаво