Лекція професора кафедри математики в межах міжуніверситетського лекторію

13 квітня 2022 року в межах міжуніверситетського лекторію відбулася лекція професора кафедри математики Володимира Дільного на тему “Аналітична теорія фільтрів”.

Лектор наголосив, що необхідність у фільтрації даних виникає щоразу, коли потрібно відокремити повідомлення, яке передається,  від шуму, що його спотворює. Мета процесу фільтрації даних, а це можуть бути не лише результати фізичних вимірювань, а й економічні показники діяльності фірми, результати соціологічних досліджень, тощо – у встановленні первинного сигналу на фоні перешкоди або визначення кількох сигналів, присутніх у вхідній послідовності.             Сфери застосування цієї теорії стають все більш і більш численними та актуальними. Навіть жива природа не обходиться без обробки сигналів. Наприклад, кажан під час ловлі метеликів для визначення місцезнаходження своїх жертв використовує кращі з відомих на сьогодні методи просторової та тимчасової селекції сигналів радіолокації, вони випромінюють ультразвуковий сигнал і відповідним чином, фільтруючи відбитий сигнал, визначають напрямок та відстань до мети. Інший приклад: наші органи чуттів постійно посилають у мозок величезну кількість інформації і ми потонули б у її потоці, якби не сприймали тільки потрібну інформацію, інакше кажучи – не фільтрували її.

Лектор у своїй доповіді відштовхнувся від прикладу знаходження  кішки в темній кімнаті, якщо її там немає. Замість кішки аналогічно можна шукати ворожий літак. Метою лекції було ознайомити слухачів із математичним апаратом практичного застосуванням методів та алгоритмів обробки фізичних сигналів у системах аналізу й прогнозу.

Актуальність, наукова новизна, оригінальний стиль викладу матеріалу були відзначені слухачами, а саме академічною родиною Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, Львівської політехніки, Університету безпеки життєдіяльності, Інституту прикладних проблем математики та механіки НАН України, вчителями Львівщини та інших областей. З цікавістю сприйняли лекцію студенти і випускники спеціальностей «Математика» й «Середня освіта. Математика» інституту фізики, математики, економіки та інноваційних технологій.