Круглий стіл на тему “Штучний інтелект та його функціональні можливості” на факультеті фізики, математики, економіки та інноваційних технологій

4 травня 2023 року на факультеті фізики, математики, економіки та інноваційних технологій відбувся круглий стіл на тему “Штучний інтелект та його функціональні можливості”. Круглий стіл пройшов у очному та дистанційному форматі, що дозволило залучити до нього широке число учасників як з Дрогобицького університету, так і Львівських закладів вищої освіти.

З вітальним словом до учасників круглого столу звернувся декан факультету фізики, математики, економіки та інноваційних технологій, доктор фізико-математичних наук, професор Ігор Столярчук. Привітавши учасників заходу, Ігор Дмитрович наголосив на важливості та актуальності проведення досліджень зі штучного інтелекту, адже впровадженні в практику новітні розробки, інновації в цій галузі, стимулюють науково-технічний прогрес і покращують життя суспільства в цілому.

Учасники круглого столу заслухали доповідь доктора фізико-математичних наук, професора кафедри інформаційних систем та мереж Національного університету “Львівська політехніка” Романа Пелещака на тему “Морфологія штучних нейронних мереж та їх функціональні можливості”. Роман Михайлович розпочав виступ з висвітлення питання мотивації створення штучних нейронних мереж та їх функціонального призначення. Було розглянуто такі важливі питання, як “Тест Тьюрінга для штучних інтелектуальних систем” та “Теореми Колмогорова як математична основа для побудови нейромереж”, після чого власне й представлено математичну модель нейрона та нейромереж. Професор Роман Пелещак проаналізував різні види архітектур нейронних мереж та розповів, як здійснюється розпізнавання зображень штучними нейронними мережами та шифрування AES інформації за допомогою нейромереж. Учасників круглого столу було ознайомлено з використанням бібліотек для нейронних мереж, зокрема, з бібліотекою KERAS та запуском бібліотеки TensorFlow у Python. Також було показано, як створити власну нейронну мережу у Python, та проаналізовано морфологію згорткової нейромережі з діагоналізованим пулінгом. Великий інтерес присутніх викликали представлені Романом Пелещаком результати з розпізнання мін з використанням штучних нейронних мереж, використання штучних нейронних мереж у фізичних дослідженнях, а також розпізнавання емоцій у вербальних повідомленнях на основі нейронних мереж та використання штучних нейронних мереж у педагогіці з наведеними численними прикладами на слайдах презентації.

Цікава й змістовна доповідь професора Романа Пелещака викликала жваве обговорення. Особливо багато запитань поставили присутні щодо Chat OpenAI GPT та його функціональних можливостей.

Далі модератор зустрічі кандидат фізико-математичних наук, доцент кафедри фізики та інформаційних систем Олег Кузик представив наступного доповідача – Ірину Шаклеіну, кандидата фізико-математичних наук, доцента кафедри фізики та інформаційних систем Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, з доповіддю на тему “Практичне використання онлайн-сервісів штучного інтелекту”.

Ірина Олександрівна зробила ґрунтовний огляд чат-ботів, розроблених з використанням технологій штучного інтелекту; сервісів, які можуть стати в нагоді студентам та освітянам, онлайн-сервісів, корисних для пошуку роботи; сервісів для роботи з графікою та опрацюванням аудіофайлів; онлайн-сервісів, що використовують штучний інтелект для обробки фото та відео, а також онлайн-сервісів, створених для допомоги розробникам програмного забезпечення. Зокрема, як альтернативний до Chat OpenAI GPT, представила Bing AI chat, Chat BARD AI, Bard. Великий інтерес і студентів, і викладачів викликали представлені у презентації сервіси для освітян, які дають змогу згенерувати презентацію за запитом; надають допомогу у розв’язуванні завдань, що потребують математичних обчислень; допомагають  відшукати відповіді на поставлені запитання у наукових статтях; реалізують перетворення навчальних матеріалів на картки та тести для самоперевірки; дозволяють отримувати текст з навчального відео.

Учасники круглого столу прийняли активну участь в обговоренні інформативної та цікавої доповіді Ірини Шаклеіної. Доповідачу було задано чимало запитань, які стосувалися роботи з сервісами Deepl, editGPT, Notion AI, Grammarly, Chord, Notion AI.

Круглий стіл пройшов жваво, оскільки його учасники аналізували актуальні питання, що цікавлять сьогодні не тільки фахівців у галузі комп’ютерної інженерії, але й фахівців інших галузей. Безперечно, круглий стіл став для всіх його учасником джерелом нової інформації з проблем та функціональних можливостей інтелектуальних систем. Учасники отримали можливість поспілкуватися, ознайомитися з досвідом і напрацюваннями колег у галузі штучного інтелекту.

Висловлюємо вдячність учасникам круглого столу та його організаторам – адміністрації факультету фізики, математики, економіки та інноваційних технологій!