КРУГЛИЙ СТІЛ: «ГОЛОДОМОР-ГЕНОЦИД 1932-1933 РОКІВ: РЕТРОСПЕКТИВНИЙ ПОГЛЯД ТА УРОКИ ІСТОРІЇ»

5 жовтня 2023 року  на кафедрі історії України та правознавства відбувся круглий стіл «Голодомор-геноцид 1932-1933 років: ретроспективний погляд та уроки історії».

Організаторами заходу виступили: доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України та правознавства Василь Ільницький, кандидатки історичних наук, доцентки кафедри історії України та правознавства Руслана Попп та Оксана Медвідь.

У 1932-1933 роках радянський тоталітарний режим скоїв один із найжахливіших своїх злочинів – геноцид.

«Україна в передсмертних судорогах. Населення вимирає голодною смертю. Побудована на несправедливости, обмані, безбожництві та деправації людоїдна система державного капіталізму довела багатий недавно край до повної руїни. На вид таких злочинів німіє людська природа, кров стинається в жилах»,  ці слова митрополита Андрея Шептицького як ніколи актуальні зараз, у XXI ст., коли той же ворог вкотре намагається скорити українців як політичну націю. Він руйнує не тільки українські міста і села, але й українську історичну пам’ять та національну самосвідомість. На окупованих територіях рашисти знову, як і в роки СРСР, знищують пам’ятні знаки, меморіальні таблички, музейні експонати про страшні часи Голодомору.

Зі змістовними доповідями та презентаціями виступили студенти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти та організатори заходу: Вікторія Зварич «Причини Голодомору-геноциду 1932-1933 рр.: історіографічний дискурс»; Анжеліка Пенгрин «Спогади як джерело до історії вивчення голодомору-геноциду 1932-1933 рр.»; докт. іст. наук. проф. Василь Ільницький «Дослідження проблеми геноциду українців 1932-1933 рр. у сучасних наукових студіях»; канд. іст. наук, доц. Галина Гриценко «Усна історія про Голодомор на українсько-білоруському пограниччі»; канд. іст. наук, доц. Оксана Медвідь «Реакція галичан на Голодомор 1932-1933 р.: за матеріалами газети «Діло»; Анна Страшівська «Чорні дошки» Голодомору – економічний метод знищення громадян»; Владислав Хрунь «Заперечення Голодомору: методи та наративи»; Христина Марусаж «Гарет Джонс – перший, хто розповів світу про Голодомор 1932-1933 рр.в Радянській Україні»; Андрій Данч «Голодомор 1932-1933 рр. очима іноземної дипломатії»; Олександр Якимець «Міжнародне визнання Голодомору 1932-1933 рр. – геноцидом»; канд. іст. наук. доц. Руслана Попп «Голодомор 1932-1933 рр. в УСРР і українська діаспора»; Оксана Комарницька «Оцінки втрат України через Голодомор- геноцид 1932-1933 років»; Анастасія Поліщук «Схожість і відмінність радянських голодів 20-х, 30-х років ХХ ст»; здобувач третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти Микола-Мирослав Бородійчук «Заходи органів місцевого самоврядування Львівщини щодо відновлення історичної правди та вшанування жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 років»; Тетяна Топільницька «Голодомор 1932-1933рр. та російсько-українська війна».

Підсумовуючи учасники круглого столу наголосили: «Наш обов’язок сьогодні зберегти пам’ять про всіх, хто 90 років тому не дожив, не долюбив, не народився Ніхто не має права це забути. Нехай скорбота за всіма невинно убієнними живе в наших серцях та гуртує у спільній боротьбі за свободу та гідність українського народу».

Христина Марусаж,

студентка факультету історії, педагогіки та психології

Вам буде цікаво