Історичний факультет вшанував пам’ять жертв Чорнобильської катастрофи

26 квітня 2021 року з нагоди 35-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС на історичному факультеті у форматі онлайн було проведено студентсько-викладацький науково-практичний лекторій «Чорнобиль. Без права на забуття». Захід організовано деканатом, кафедрою історії України і кафедрою всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін. До роботи лекторію долучилося понад 50 учасників – викладачів і студентів першого (бакалаврського) й другого (магістерського) рівнів вищої освіти.

Лекторій розпочався вітальними словами до учасників від членів оргкомітету. Модераторка заходу – заступниця декана доцентка Світлана Біла. Програма науково-практичного лекторію включала 7 доповідей викладачів та 13 презентацій студентів.

Захід розпочався із презентації відео-колажу сюжетів художніх фільмів, які висвітлювали ті чи ті аспекти Чорнобильської катастрофи, під назвою «Чорнобиль – без права на забуття. Художня фільмографія». Цю презентацію озвучували здобувачі другого (магістерського) рівня вищої освіти Тарас Драчевич, Наталія Калька, Ярина Кіт, Ірина Остапюк, Христина Жук.

Не менш цікавими виявилися й інші презентації студентів. Зокрема, низку з них побудовано на матеріалах усної історії: Іван Яремчук «Аварія на Чорнобильській АЕС: спогади ліквідаторів та очевидців»; Христина Марусаж «Спогади ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС Василя Куцимиди та Ярослава Дяківа (с. Надії, Долинського району)» та ін. Крім того, у студентських презентаціях Романа Пелека, Оксани Яртим, Андріани Байкенич, Роксолани Лецик, Ольги Головатої, Віталії Шомонки, Віри Папірник, Марти Стецик було розкрито: процес будівництва Чорнобильської АЕС; причини Чорнобильської катастрофи; наслідки аварії для України та інших держав і шляхи їх ліквідації; внесок окремих особистостей-героїв, які ліквідовували аварію на ЧАЕС й віддали життя за безпечне майбутнє наступних поколінь, тощо. Водночас студенти акцентували на політиці тогочасної радянської влади щодо оприлюднення наслідків Чорнобильської трагедії, висловлювали міркування щодо можливих найбільш оптимальних варіантів ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, торкнулися теми мародерства у Чорнобильській зоні відчуження й охарактеризували проблеми «Чорнобильського туризму» в сучасних умовах.

Варто зазначити, що студенти ґрунтовно підготувалися до лекторію, про що засвідчили їхні презентації та аргументовані судження й висновки. Презентації містили численний ілюстративний матеріал: різного роду фотоілюстрації та фотодокументи, світлини героїв-ліквідаторів і безпосередніх очевидців Чорнобильських подій 1986 р., ілюстрації розсекречених документів КДБ, радянського уряду та компартії, схем, планів, графіків й інших наочних матеріалів.

Насамкінець декан історичного факультету професор Микола Галів, заступники декана доценти Світлана Біла та Володимир Галик висловили слова вдячності учасникам лекторію й закликали всіх пам’ятати про Чорнобильську катастрофу, вшановувати пам’ять жертв аварії задля уникнення у майбутньому таких трагедій. Водночас побажали студентам міцного здоров’я й подальших успішних наукових студій на ниві української історії.

Володимир ГАЛИК,

доцент, заступник декана історичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків

 

Вам буде цікаво