«Ідеологія і держава: націософська інтерпретація» – книга, яка стоїть на захисті українців

Ідеологія і держава…» − нещодавня наукова студія, яка побачила світ у Тернопільському видавництві «Крила», відомого українського вченого, літературознавця, доктора філологічних наук, професора і завідувача кафедри української літератури та теорії літератури ДДПУ імені Івана Франка Петра ІВАНИШИНА сьогодні як ніколи архіважлива, тому що є не лише нагадуванням про першочергову актуальність проблем державотворення, але й водночас одним із форпостів нашої нації на культурному фронті під час кривавого протистояння з відвічним ворогом. Особливої значущості монографія набуває в період повномасштабної війни, коли російська церква благословила й надалі благословляє свою хижу північну орду на геноцид українців.

Для вдумливого читача автор пропонує низку фундаментальних розділів: «Державотворчі ідеології: обґрунтування теорії базових світоглядів», «Імперіалізм як фундаментальна ідеологія», «Космополітизм як прихований імперіалізм», «Космополітична держава-неоколонія», «Націоналізм як базовий суспільний світогляд», «Специфіка національної революції», «Національна ідеологія і політичні організації», «Національна держава як політична система», «Націософська (національно-екзистенціальна) герменевтика як методологія тлумачення національного буття», «Національно акцентовані особистості». Інколи за лібералізмом та мультикультуралізмом, особливо в наших українських реаліях, ховається небезпека, яка згодом здатна перерости у величезну біду. Тому й не дивно, що лейтмотивом дослідження проходить засадниче Шеченкове: «В своїй хаті своя й правда, / І сила, і воля».

Книга стимулює до осмислення, а надто переосмислення концептуальності минулого. Адже неодмінно після перемоги звитяжної української нації ще постане питання, а то й дискусія про цінності, про базові ідеї, світогляди…, які ляжуть у підмурівок новітньої України. Професор Петро Іванишин пропонує й наочно демонструє правильність ідей, які сотні років плекали не лише відомі українці: Тарас Шевченко, Іван Франко, Дмитро Донцов, Євген Маланюк…, а й Джон Толкін, Евард Саїд тощо. Ці переконання неодмінно допоможуть започатковувати або утвердити державний світогляд, а також, за словами автора: «сформувати ідейний імунітет від нігілістичних антибуттєвих концептів минулого, сучасного майбутнього імперіалізму й космополітизму». Для нас важлива спільна мета – міцна Українська Держава, виплекана насамперед на власних глибинах тисячолітньої історії.

Принагідно нагадуємо, що Петро Васильович люб’язно подарував книгу університетській бібліотеці, тож традиційно запрошуємо до прочитання.

Ігор Розлуцький, канд. філол. наук,

директор бібліотеки ДДПУ імені Івана Франка 

Вам буде цікаво