Говори українською, бо живеш на своїй землі! Презентація авторського проєкту Феодосії Колесник

Ми всі українці! Ці слова молодої авторки Феодосії Колесник стали своєрідним мотто до презентації двох навчальних посібників для людей, які переходять на рідну мову, – «Говори українською, бо живеш на своїй землі!» Творча зустріч відбулася 22 лютого 2023 року в актовому залі студентського гуртожитку № 5 Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка в контексті святкування Міжнародного дня рідної мови. Організатори: Бібліотека ДДПУ ім. Івана Франка; ГО «Освітньо-європейський центр Феодосії Колесник» за сприяння проєкту «Люди для Людей: світ рятує українські громади» та підтримки ІСАР «Єднання».

За словами   Феодосії Колесник, мета заходу – це передовсім розширення можливостей для підвищення мовленнєвої компетентності  в освітньому процесі. Дослідниця представила слухачам (а це здебільшого українці зі Сходу та Півдня, які були змушені шукати прихисток через повномасштабні військові дії хижого московського окупанта) авторське бачення, як стати носіями культури власного народу, зберегти свою ідентичність.  Серед основних акцентів презентації: проблеми низького рівня володіння рідною мовою; мовна поведінка та мовна стійкість в часи російсько-української війни; мовний бар’єр; упередження про рідну мову, їхній вплив на світогляд народу.

Рідна мова не раз ставала оберегом та рятівним колом для української нації,  рятувало її від руїни та занепаду, а зараз, напевно, це чи не найпотужніший духовний блокпост у часи новітнього і кривавого протистояння. Українське слово  – як останній бастіон Свободи! І воно сьогодні вкотре звучить на всіх континентах, нагадуючи  світові про смертельну загрозу з боку північної недокраїни з імперськими амбіціями, що цинічно порушила узвичаєний і вже, здавалось би, назавжди удержавлений часоплин.

Змістовний контекст презентації доповнили університетські науковці: канд. с.-г. н., доц. Василь Зінкевич; д-р філол. н., проф. Віра Котович; канд. філол. н., доц. Мар’яна Маркова; канд. філол. н., доц. Марія Стецик. Зокрема, завідувач кафедри української мови проф. Віра Котович, наголосивши на актуальності й важливості праці, нагадала поважній аудиторії про курси колег-філологів із вдосконалення української мови для внутрішньо переміщених осіб, яких щиро прихистила Дрогобиччина. Про роль мови в етноментальному й політичному вимірі України розповіла доц. Марія Стецик, простеживши чужомовну експансію Сходу та Півдня нашої країни.

Приємною несподіванкою для присутніх став виступ шестирічного мешканця академмістечка Кирила Фірсова з   Краматорська, який зворушливо продекламував поезію, присвячену рідній мові.

Принагідно хочемо висловити подяку комендантові університетського гуртожитку Миколі Савчину за допомогу в організації заходу   та повсякденне толерантне  культивування рідної мови серед українців, які направду знайшли другу домівку в нашому Університеті.

«Будуймо разом Україну Духу, Україну Розуму, Україну Серця – навіки, до нескінченності, на Радість Світам!» – на цій високій патріотичній ноті завершилося презентаційне дійство, що  об`єднало різних, але рідних Українців.

Директор бібліотеки ДДПУ ім. Івана Франка

Ігор Розлуцький