Гостьова лекція почесного доктора Дрогобицького університету

11 лютого 2022 року відбулася гостьова лекція доктора honoris causa Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Ґжеґожа Юзефчука – філософа, мистецького та театрального критика, дослідника культури і літератури, журналіста, есеїста й фейлетоніста, голови Товариства Фестиваль Бруно Шульца (Люблін), співорганізатора та художнього директора Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі, багатолітнього партнера нашого університету і приятеля нашого міста.

Лекція почесного доктора відбулася у формі онлайн у межах академічного циклу занять із новітньої польської літератури, що читається для заочних студентів полоністичних студій другого рівня вищої освіти під науковою і навчально-методичною опікою кафедри світової літератури та славістики. Ініціатором й організатором лекції, поруч із кафедрою, виступив Полоністичний науково-інформаційний центр імені Ігоря Менька.

Д-р h.c. Ґжеґож Юзефчук запропонував багатоаспектну інтердисциплінарну розповідь на тему «Культура контестації та поновочасність на óсі польських політично-суспільних змін», в якій торкнувся складних і неоднозначних термінологічних окреслень та пов’язаних із ними інтерпретаційних стратегій, що будують обрії нинішнього гуманітаристичного дискурсу в Польщі, котрий є надзвичайно суголосним із культурною комунікацією в Україні й у вимірах українсько-польських взаємин. Розпочинаючи від історично драматичних та політично трансформаційних дат у польському політично-суспільному житті минулого і нинішнього сторіч, лектор пояснив та продемонстрував на прикладах із літератури, драматургічного письменства й театрального мистецтва емблематичні явища, події та митців, завдяки яким через розмаїття відважних творчих реалізацій іншості, окремості, бунту й протесту (культура контестації) польська культура і література після переломного 1989 року – після складних випробувань ліквідації руху «Солідарність» та воєнного стану – здійснила свій демократичний і європейський вибір, що домінує у поновочасній польській літературі й польському театрі, обороняючи гуманістичні цінності та толерантність до культурного багатоголосся на тлі актуальних суспільно-політичних процесів у Польщі.

До слухачок лекції д-р h.c. Ґжеґожа Юзефчука та учасниць дискусії, окрім маґістранток польської філології заочної форми навчання, долучилися студентки-полоністки денної форми навчання з різних курсів першого та другого рівнів вищої освіти. Завітала на лекцію завідувачка кафедри світової літератури та славістики професорка Леся Кравченко.

Адресуємо слова вдячності почесному докторові нашого університету за змістовну дискурсивну лекцію та сподіваємося на чергові цікаві науково-академічні зустрічі у ґроні викладачів і студентів філологічного факультету.

Віра МЕНЬОК,

доцентка кафедри світової літератури та славістики,

керівниця Полоністичного науково-інформаційного центру