Фестиваль науки на історичному факультеті: хроніка подій

Цьогорічний травневий Фестиваль науки на історичному факультеті був досить плідний, адже у його межах відбулися чотири різнорівневі наукові заходи, результати яких принесли чимало нових думок, відкриттів та рефлексій.

Першим став науково-теоретичний семінар «Життєвий шлях і кредо творця на фоні реалій епохи», присвячений 50-річчю виходу в прокат фільму Андрія Тарковського «Андрій Рубльов», який відбувався у режимі онлайн 4 травня 2021 року. Організаторами заходу виступили Громадська організація «Інститут філософії, логіки і соціології» (м. Львів) разом із кафедрою філософії ім. проф. В.Г. Скотного. Під час заходу відбулося багатоаспектне обговорення діяльності середньовічного художника-іконописця Андрія Рубльова у межах згаданого фільму.

8 травня в онлайн-режимі відбулася науково-теоретична конференція «Філософська та художньо-літературна творчість Г.С. Сковороди у контексті проблем сучасного людського буття». Захід проводився за організаторської участі кафедри філософії ім. проф. В.Г. Скотного Дрогобицького університету та Центру гуманітарної освіти НАН України (м. Київ). Робота конференції супроводжувалася дискусіями навколо контуру семантичного поля слів «мір» і «мир» у текстах Г.С. Сковороди, розуміння філософсько-освітнього виміру концепту «сродна праця» тощо.

21 травня на історичному факультеті відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Повсякденне життя населення західних земель України у перші повоєнні роки (1944 – 1953)», організатором якої була кафедра історії України. Під час заходу було обговорено найбільш актуальні проблеми життя і побуту населення західних регіонів України у період 1944 – 1953 рр. Визначальну увагу дослідники зосереджували на спогадах про депортації, ролі ідеології у повсякденному житті мешканців Західної України в середині ХХ ст., особливостях насадження соціалістичної моделі виробництва в сільському господарстві західноукраїнського регіону, зайнятості та професійній структурі населення західних областей України, духовному житті сільського населення Східної Галичини, повсякденні вчителів та викладачів педагогічних вишів у Західній Україні й інших не менш важливих аспектах.

27 – 28 травня у межах роботи ІХ Літературно-мистецької академії «Країна Франкіана» на території Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі» у форматі «просто неба і в онлайн» відбувся ІІ Міжнародний з’їзд архівістів та хранителів музеїв. До організації роботи секцій наукового заходу долучилися викладачі кафедри всесвітньої історії та спеціальних історичних дисциплін і кафедри історії України.

На секційних засіданнях відбулося обговорення найбільш актуальних проблем франкознавства, а також низки аспектів всесвітньої історії та історії України. Зокрема, у цьому плані акцентувалося на спадщині Івана Франка у франкознавстві, музеєзнавстві і культурно-мистецьких ініціативах в Україні та за кордоном.

Назагал скажемо, що проведені заходи мали значні наукові здобутки у таких галузях сучасної української науки, як-от: філософія, вітчизняна та зарубіжна історії, франкознавство.

Адміністрація історичного факультету висловлює щирі слова вдячності всім організаторам й учасникам зазначених наукових заходів, бажає плідних наукових досягнень і запрошує для подальшої співпраці.

Володимир ГАЛИК,

доцент, заступник декана історичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків