Дрогобиччина – край відважних людей

З 1 до 6 грудня 2021 року в Народному домі імені Івана Франка відкрита унікальна фотовиставка «Україна в Антарктиді. Історія відважних».

Модератори заходу Володимир Бараняк та Ляна Воят провели цікаве відкриття, адже не лише розповідали про Антарктиду як континент, а й підготували відеозв’язок із полярниками 26-ї української експедиції станції «Академіка Вернадського», серед яких перебуває наш дрогобичанин Олександр Книжатко. В минулому ще один дрогобичанин Ігор Савчин двічі побував в експедиції на крижаному континенті.

Секретар міської ради Орест Каракевич привітав учасників експедиції та побажав науковцям плідної роботи, що матиме значний вплив на вивчення змін клімату.

На фотовиставці побували учні ліцею імені Богдана Лепкого, які мали нагоду поспілкуватися в режимі онлайн із полярниками та поставити їм запитання.

Насамкінець для учнів та гостей презентував фотовиставку неодноразовий учасник антарктичних експедицій, який провів 6 зимівок на станції «Академік Вернадський», бейскомандер наступної 27-ї української експедиції в Антарктиду Юрій Отруба.

Довідково.

Українська антарктична станція «Академік Вернадський» розташована на острові Галіндез архіпелагу Аргентинські острови.

До 1996 року це була британська станція «Фарадей», яку у серпні 1994 року Англійське Антарктичне Товариство передало Україні. Британці передали станцію разом з обладнанням, серед якого полярна реліквія – спектрофотометр Добсона – прилад для вимірювання озону, завдяки якому в 80-х роках була відкрита озонова діра над Антарктидою.

Українські полярники підняли синьо-жовтий прапор над станцією, яка отримала назву «Академік Вернадський», 6 лютого 1996 року. Її головне призначення – проведення наукових досліджень на шостому континенті. Тон задають геофізики і метеорологи – станція орієнтована, насамперед, на вивчення клімату.

Сама станція є системою з власною інфраструктурою, яка забезпечує її функціонування протягом усього року. Цілий рік там працюють 11 – 13 полярників.

Українська антарктична станція, а також прибережні ділянки з розмаїтою живою природою (острів Пітерман, протока Лемайєр), пам’ятки ери героїчного відкриття Антарктики («Хатина Ворді», Аргентинські острови) приваблюють багатьох туристів.