День охорони праці

Щорічно 28 квітня майже вся світова громадськість, у тому числі й Україна, відзначає День охорони праці. Головна мета акції – привернути увагу та сформувати свідоме ставлення кожного роботодавця і працівника до мінімально можливого рівня виробничих ризиків, поєднати зусилля суспільства, органів державної влади, громадських, профспілкових організацій у профілактиці виробничого травматизму та професійної захворюваності. Девіз Всесвітнього Дня охорони праці у 2021 році, за рекомендацією Міжнародної організації праці (МОП): «Передбачати, готуватися та реагувати на кризи – інвестуймо зараз у стійкі системи безпеки та здоров¢я на роботі БЗР».

Актуальність відповідної тематики зумовлена тим, що сьогодні через пандемію COVID-19 людство стикнулося з безпрецедентними викликами, пов’язаними з вірусом SARS-CoV-2, та численними наслідками, які він спричинив у сфері праці.

Минув рік як пандемія COVID-19 перетворилася на кризу світового масштабу, спричинивши глибокий вплив на всі сфери життя. Пандемія торкнулася майже кожного аспекту праці – від ризику передачі вірусу на робочих місцях до ризиків щодо безпеки та здоров’я на роботі (БЗР), що виникли внаслідок ужитих заходів з ослаблення поширення вірусу. Виникла потреба у зміщенні в бік нових форм організації праці, зокрема перехід на дистанційну роботу.

Боротьба з поширенням коронавірусу в Україні і світі триває. Хоча статистика кількості захворювань і досі залишається невтішною, але за твердженням ВООЗ і фахівців та з появою вакцини ситуація загалом контрольована. Однак заспокоюватися ще зарано.

Нагадуємо, що інфікуватися COVID-19 можна:

– торкаючись забруднених поверхонь чи предметів, а потім торкаючись очей, носа чи рота;

– через повітряно-крапельний шлях від хворого на COVID-19, стоячи на відстані одного метра від інфікованої особи (інакше кажучи, COVID-19 поширюється аналогічно грипу).

Більшість осіб, які інфіковані COVID-19, відчувають легкі симптоми хвороби та згодом одужують. Однак перебіг хвороби може бути більш складним і супроводжуватись ускладненнями, що призводить до термінової госпіталізації. Ризик ускладнень, спричинених захворюванням, зростає з віком, тож у групі ризику є:

– люди віком від 40 років;

– люди з ослабленою імунною системою та з такими захворюваннями, як діабет, захворювання серця, легенів тощо.

Профілактичні заходи повинні запроваджуватися навіть тоді, коли випадки COVID-19 не зареєстровані у місці, де здійснюється господарська діяльність.

Своєчасно запроваджені заходи можуть скоротити втрачені робочі дні через хворобу та зупинити або сповільнити розповсюдження COVID-19, якщо інфекція потрапляє на одне з ваших робочих місць.

Важливо, щоб робочі місця були чисті та відповідали гігієнічним вимогам, які виключають виявлення шкідливого впливу COVID-19 на здоров¢я людини. Для цього всі робочі поверхні (столи, телефони, клавіатури тощо) потрібно регулярно протирати дезінфікуючим засобом. Забруднення на поверхнях, яких торкаються співробітники, є одним із основних джерел поширення хвороби.

На видних місцях слід розмістити постери (плакати), що рекламують миття рук. Важливо переконатися, що персонал має доступ до місць, де можна помити руки з милом. Диспенсери із дезінфікуючими засобами слід розмістити на видних місцях (біля робочих місць) та подбати про їхню регулярну заправку.

Варто поєднувати вищенаведені заходи з іншими комунікаційними заходами, наприклад: надання рекомендацій медичними працівниками, фахівцями служби охорони праці щодо збереження здоров’я працівників; пропаганди необхідності миття рук, своєчасного провітрювання приміщень.

Важливо переконатися, що маски для обличчя, інші тканинні засоби індивідуального захисту є доступними на робочих місцях, для збору одноразових захисних масок передбачити спеціальні урни.

Щоб не допустити поширення COVID-19, слід дотримуватися виконання гігієнічних вимог: працівники на роботі, під час поїздок у громадському транспорті, в побуті, відрядженнях повинні виконувати загальнодержавні рекомендації щодо протидії розповсюдженню COVID-19. Особи з температурою зобов’язані залишатися вдома (або працювати вдома), навіть коли вони мають лише легкі симптоми захворювання.

Пам’ятайте: ці прості запобіжні заходи можуть мати велике значення!

 Служба охорони праці

 

Вам буде цікаво