Авторська зустріч із Ґжеґожем Ґауденом

13 вересня 2021 року у читальній залі міської бібліотеки імені В’ячеслава Чорновола відбулася авторська зустріч із Ґжеґожем Ґауденом та презентація українського перекладу його книги „Львів: кінець ілюзій. Оповідь про листопадовий погром 1918 року”. Зустріч модерував відомий український журналіст, історик, перекладач та культурно-громадський діяч Андрій Павлишин, котрий переклав цю вперше презентовану в Україні книгу. Подію організував Полоністичний науково-інформаційний центр імені Ігоря Менька спільно з кафедрою світової літератури та славістики.

Ґжеґож Ґауден – колишній директор Польського Інституту Книги, активно сприяв розвиткові Міжнародного Фестивалю Бруно Шульца у Дрогобичі, ініціював поширення його ідеї у багатьох країнах світу, дбав про зростання української рецепції Бруно Шульца, ініціював та підтримав видання українського перекладу літературних творів Шульца, здійсненого Юрієм Андруховичем. За освітою – правник та економіст, відомий як журналіст, діяч польської „Солідарності”, публікував у неофіційній пресі „другого обігу”, з уведенням у Польщі воєнного стану був інтернований, у 1984 – 1993 роках перебував на еміґрації у Швеції, де організував комітет підтримки Солідарності. У 2004 – 2006 роках – головний редактор ґазети „Річпосполита”, у 2008 – 2016 – директор Польського Інституту Книги. 2012 року президент Польщі Броніслав Коморовський вручив Ґжеґожеві Ґаудену високу державну нагороду Кавалерський Хрест – Орден Відродження Польщі. Завдяки ініціативі та консультаціям Ґжеґожа Ґаудена в Україні було створено Інститут Книги. Ґжеґож Ґауден – великий шанувальник України, до Дрогобича й дрогобичан завжди має особливо тепле ставлення.

Книга Ґжеґожа Ґаудена „Львів: кінець ілюзій. Оповідь про листопадовий погром 1918 року” саме в Дрогобичі мала свою прапрезентацію ще перед її виходом у Польщі – 19 листопада 2018 року, в межах щорічного Міжнародного літературно-мистецького проєкту Полоністичного центру „Друга Осінь”, а вже через рік, у вересні 2019 року, університетська бібліотека вітала автора з нагоди польського видання цієї книги. Тепер відбулася вже третя дрогобицька зустріч довкола цієї літературної події – перша презентація книги в Україні, що випередила її вельми успішну презентацію на цьогорічному Форумі видавців у Львові.

Книга Ґжеґожа Ґаудена – це акт відваги автора, котрий на основі фактів уперше відкрив жахливу правду про єврейський погром, що відбувся у Львові одразу після здобуття польської незалежності. В анонсі видавництва „Човен”, яке видало український переклад книги, читаємо: „«Львів. Кінець ілюзій» – це високофаховий історичний нон-фікшн, перше й унікальне за достовірністю та масштабом охопленого матеріалу дослідження погрому єврейського населення Львова, який у листопаді 1918 року влаштували польські вояки. Упродовж століття польська історіографія – зокрема з політичних причин – описувала цю трагічну подію як серію звичайних кримінальних злочинів, які у воєнному хаосі скоїли українські й навіть єврейські бандити та дезертири з австрійської армії. Ґжеґож Ґауден кидає виклик такому трактуванню і переконливо доводить, що хвиля єврейських погромів, якою Польща привітала свою незалежність, була зовсім не випадковою”.

Запрошуємо переглянути відеорепортаж про дрогобицьку презентацію книги Ґжеґожа Ґаудена: https://www.youtube.com/watch?v=0app9yR5N3M

Віра МЕНЬОК,

керівниця Полоністичного науково-інформаційного центру імені Ігоря Менька, доцентка кафедри світової літератури та славістики

 Світлини: Андрій КУЦИК

Вам буде цікаво