Акустика війни в літературі: студентсько-викладацька конференція кафедри світової літератури та славістики

20 квітня 2022 року, в межах щорічної звітної наукової конференції викладачів та студентів філологічного факультету, кафедра світової літератури та славістики провела традиційну секцію за кафедральною науково-дослідницькою темою «Рецепція та інтерпретація художнього твору». Цього разу тематичний фокус науково-практичної зустрічі зосередився на відбитті подій повномасштабної російської агресії проти України у творчості українських та польських літераторів. Студентки польської філології під керівництвом Віри Меньок підготували виступи-рефлексії на тему «Акустика війни в українських та польських літературних відлуннях», адже саме літературні відлуння війни є сьогодні найщемкішим та найдраматичнішим, а водночас життєствердним записом жорстоких випробувань, що випали на долю українського народу.

Конференція відбулася у форматі онлайн. Учасниками, слухачами та дискутантами були як викладачі, так і студенти філологічного факультету. Серед викладачів: Леся Кравченко, Віра Меньок, Руслана Манько, Наталія Лазірко, Мирослава Іванишин, а також Світлана Заболоцька, яка люб’язно погодилась долучитися до нашої філологічної спільноти. Прикметно, що конференція зацікавила та об’єднала чимало студентів польської філології, що ними науково й академічно опікується кафедра світової літератури та славістики, а саме: Анна Дика, Діана Фендак, Анастасія Марчак, Мар’ян Орлов, Христина Чапля, Марія Капець, Вікторія Ковбаснюк, Анастасія Данилишин, Юлія Періг.

Головні виступи конференційній спільноті запропонували студентки другого курсу польської філології Катерина Кутова, Віталія Качмарик та Юлія Ярушак. Кожна промовиця, додаючи власне осмислення подій, зворушливо описала біль, тривогу та складні відчуття, що їх передають сьогодні у своїх творах, роздумах, нотатках, інтерв’ю українські та польські поети й письменники. Катерина Кутова розпочала свої роздуми з власних віршів, які народилися під впливом війни. Спостереження Віталії Качмарик були пронизані тугою й жалем, що ними охоплена вся Україна, найбільше ­­­­–­­ через ворожі звірства в Ірпені, Бучі, Гостомелі, Бородянці, Маріуполі та інших українських окупованих й узятих в облогу містах та селищах. Юлія Ярушак знайшла щемкі відлуння війни, зокрема, у творах польської письменниці Ольги Токарчук та української поетки Альбіни Позднякової. Ми почули, як ця страхітлива війна відлунює у текстах багатьох українських та польських митців та як зливається у спільну акустику. Серед названих літературних імен: Сергій Жадан, Яцек Подсядло, Любов Якимчук, Олександр Бойченко, Світлана Поваляєва, Ірина Шувалова, Раймунда Вар, Надія Сухорукова, Борис Гуменюк.

Усі розповіді про акустику війни у нашому літературному сьогоденні були сповнені невимовною журбою – слухаючи, важко було стримати сльози, адже всі ми глибоко переживаємо трагедію людиновбивства в Україні. Попри все, ми змогли провести цю конференцію, де кожен мав змогу висловити свої пережиття та збентеження, проаналізувати літературні відлуння війни у творах польських та українських авторів.

На завершення конференції завідувачка кафедри світової літератури та славістики Леся Кравченко запропонувала провести другу частину цієї конференційної зустрічі, адже тема, що обговорювалася, – не має обмежень і про неї не слід мовчати. Дати наступної зустрічі будуть уточнені, всі охочі зможуть доєднатися та поділитися своїми думками.

Слава Україні! Героям Слава! Перемога за нами та все буде Україна.

Юлія Періг, студентка групи ПА-23Б