103-тя річниця Листопадового Зриву!

103 роки тому, 1 листопада 1918 р., українські військові та політичні сили зайняли найважливіші адміністративні установи Львова та започаткували будівництво Західноукраїнської Народної Республіки. У перші листопадові дні українські громадсько-політичні та військові діячі у повітових центрах Східної Галичини, зокрема і Дрогобича, перебрали владу у свої руки.

Незабаром Західноукраїнська Народна Республіка об’єдналася з Українською Народною Республікою в єдину державу. Активними учасниками цих революційних подій стали й представники Дрогобицької землі: Володимир Бірчак, Семен Вітик, Антін Горбачевський, Андрій Алиськевич, Іван Калинович, о. Антін Рудницький, Іван Ліщинський, Василь Ратальський, Степан Кужіль та ін. З Дрогобичем пов’язане ім’я ще одного будівничого української держави – о. Платоніда Філяса, який був членом парламенту ЗУНР – Української Національної Ради, брав участь у розробці конституційних актів молодої Української держави. У 1926 – 1930 рр. він був настоятелем василіанського монастиря у Дрогобичі і саме тут відійшов у вічність. На його похорон прибув сам митрополит Андрей Шептицький, перемишльський владика Йосафат Коциловський.

Вшановуючи пам’ять о. Платоніда Філяса, декан історичного факультету Микола Галів спільно з представниками управління культури і туризму Дрогобицької територіальної громади відвідав могилу українського державника на цвинтарі на вул. Трускавецькій. Запаливши лампадку і помолившись, дрогобичани віддали шану одному з чільних діячів українського національно-державного відродження початку ХХ ст. Крім того, професор Микола Галів дав представникам дрогобицьких ЗМІ інтерв’ю щодо листопадових подій 1918 р.

 

Вам буде цікаво