Меню

«

»

Спостерігай падаючі зорі та загадуй бажання

З усіх важливих, але непримітних сузір’їв північного неба Мала Ведмедиця, безперечно, є найвідомішим. Саме до нього належить Полярна зірка, завдяки якій безхмарними ночами можна легко знайти напрямок на північ. А ще там розташований радіант Урсид (або Урса-мінорид) — останнього передноворічного достатньо потужного метеорного потоку. В максимумі, що зазвичай припадає на 22 грудня, він «продукує» до 20 метеорів за годину.

Радіант Урсид — точка, звідки «вилітають» метеори — віддалений лише на 12° від північного полюсу небесної сфери, тому майже в усій Північній півкулі Землі він не заходить за горизонт. У наших широтах спостерігати цей потік досить просто, на заваді може стати лише хмарна груднева погода й несприятлива місячна фаза. Втім, останню обставину цього року можна не брати до уваги: новий Місяць «народиться» 23 грудня, тож на нічному небі протягом кількох найближчих днів він буде відсутній.

Радіант Урсид постійно знаходиться над північною частиною горизонту

Ширина рою Урсид порівняно невелика, його активність реєструється протягом 10-11 днів — з 17 до 27 грудня. Їхній максимум теж відносно короткий (не більше 6-8 годин). Яскравих метеорів цей потік дає небагато, швидкість їх входження в земну атмосферу — 33 км/с, що близько до середнього показника для всіх відомих потоків. Його метеорні частинки в різні часи були викинуті кометою Таттла (8P/Tuttle), причому вздовж її орбіти вони розподілені досить цікавим чином: найбільша їхня концентрація рухається по ній у точці, приблизно протилежній положенню власне комети. Причиною цього є гравітаційний вплив Юпітера. Тому, не дивлячись на те, що ця «хвостата зірка» пройшла перигелій у серпні 2021 року, активізації Урсид астрономи очікують не раніше 2027-го. Наступне її повернення відбудеться у 2035-му й буде не дуже сприятливим для спостережень.

https://universemagazine.com/malovidomyj-meteornyj-potik-vidomogo-suzirya/