Леся Українка і сучасність. До дня народження письменниці

 

Малоросійство – це не політика і навіть не тактика,

лише завжди апріорна і тотальна капітуляція.

Леся Українка

 

 

Багата і розмаїта літературна спадщина Лесі Українки є невіддільною складовою української літератури і культури. Її ім’я відоме серед імен славетних митців світу, а геніальні твори служать людству, водночас славлячи Україну. Поетичний світ, створений Лесею Українкою, – глибокий за змістом, багатий за формою, насичений образністю, щедрий за мовою, неповторний за своєю художньою суттю. Художній світ Лесі Українки споріднений із творіннями її попередників в українській літературі і з фольклором. Він повернутий обличчям до світової, зокрема, європейської літератури. У всьому цьому – її геніальних творах, її творчому й життєвому подвигу – могутність і вічність Лесі Українки, як людини, поета і борця

Для нас Леся Українка – праобраз сучасної сильної жінки, в якої можна повчитись як упевнено йти до мети, як ігнорувати труднощі, як бути успішною, незважаючи на випробування долі. Вона – найбільш недооцінена особистість української культури, адже насправді це жінка передових європейських поглядів, інтелектуалка, письменниця. Сьогодні її лише починають по-справжньому розкривати. До прикладу, Оксана Забужко за кожної нагоди повертає Лесю Українку в інформаційній простір, закликає нас переосмислити її тексти, листи, вчинки. Переконані, що саме це завдання першочергове – переосмислити і почати нею пишатися, навіть хизуватися не буде зайвим. І тільки зрозумівши Лесю Українку, ми зможемо вчитися і черпати від неї щось корисне, незнане досі. Читаючи її твори, можна отримати відповідь на якесь складне питання. Леся допомагає завжди зробити правильний вибір, доводити справи до логічного кінця і, звичайно, любити життя.

Прояв високої духовності, сміливе виказування своєї громадської та особистої позицій до подій в світі через літературний дар поета, допомога ближнім, зустрічі і втрати та багато іншого – все це можна визначити як сміливе прийняття Лесею своєї долі, місця й часу перебування на землі, а для нас – приклад того, що ніхто з людей не знає своїх сил. І тільки в надзвичайних ситуаціях нашого випробування, не відмовляючись від боротьби, можна дізнатися, на що ти здатен у цьому житті. Отже, творча спадщина Лесі Українки є настільки значною і різноплановою, що навіть столітня науково-дослідницька робота не призвела до її вичерпного осмислення. Водночас нові методи та підходи ХХІ століття зробили можливими появу нових аспектів в інтерпретації творів Лесі Українки та аналізі багатогранної проблеми екзистенційного вибору людини.