Нобеліана. До 190-річчя від дня народження Альфреда Нобеля

Загалом Нобелівська премія – це лотерея.
– Володимир Некляєв

 

Нобелівська премія (англ. Nobel Prize, швед. Nobelpriset) – одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства.

Присуджується щорічно з 1901 року за видатні заслуги у галузі фізики, хімії, фізіології та медицини, літератури та діяльності за збереження миру.

Нобелівські премії (за винятком премії миру та премії з економіки) вручаються щороку під час урочистої церемонії в Стокгольмському концерт-холі (Швеція) 10 грудня – в роковини смерті Альфреда Нобеля. Напередодні лавреати читають нобелівські лекції.

Кожен лавреат (лавреатка) отримує з рук монарха золоту медаль із зображенням засновника премії Альфреда Нобеля і диплом. Грошова частина премії переказується нагородженим згідно з їхніми побажаннями.

Хоча серед лавреатів Нобелівської премії поки що немає українців за громадянством, Україна – батьківщина 7 Нобелівських лавреатів:

  1. 1908 – Ілля Мечников, фізіологія та медицина
  2. 1952 – Зельман Ваксман, фізіологія та медицина
  3. 1966 – Йосеф Шмуель Аґнон, література
  4. 1971 – Саймон (Семен) Кузнець(1901—1985). Народився у Пінську, навчався у Харкові, економіка.
  5. 1981 – Роалд Гоффман, хімія
  6. 1992 – Георгій Харпак, фізика
  7. 2015 – Світлана Алексієвич, література
  8. 2022 – Центр громадянських свобод премія миру

Низка науковців, які одержали Нобелівську премію, провели певний час навчаючись або працюючи в Україні. У Харківському університеті навчалися Саймон Кузнець та Ілля Мечников. В Українському фізико-технічному інституті та у Харківському університеті викладав Лев Ландау. Ігор Тамм викладав у Одеському політехнічному університеті та у Таврійському університеті, у якому також навчався.

Київський університет – навчалися чотири майбутні номінанти на Нобелівську премію: з літератури М. Алданов та М. Бердяєв, з фізіології й медицини – С. Виноградський; викладав у 1884 – 1909 номінант на премію з фізіології та медицини Сергій Чир’єв.

Двох номінантів має Львівський університет, де навчався І. Франко та викладав О. Бальцер.

У Чернівецькому університеті певний період навчався номінант на Нобелівську премію з літератури І. Франко.

Декількох українців та вихідців з України було номіновано на здобуття Нобелівської премії, але з різних причин нагороду вони не одержали. До номінованих належали Ісмаїл Гаспринський, Іван Горбачевський, Іван Франко, Павло Тичина, Микола Бажан, Ольга Мак, Іван Багряний, Улас Самчук, Василь Стус, Олесь Гончар, Михайло Тишкевич, Борис Олійник, Анатолій Потопальський та Сергій Жадан у 2022 році.

У 2002 році у Тернополі було створено громадську організацію «Асоціація нобелівських студій» – з метою популяризації нобелівського руху, досліджень творчості лавреатів Нобелівської премії.

Близько двохсот лавреатів та лавреаток Нобелівської премії у галузях фізики, хімії, медицини, економіки, миру та літератури підписалися під розміщеним 2 березня 2022 року відкритим листом на підтримку українського народу та вільної незалежної української держави перед обличчям російської агресії.