8 вересня Дрогобич святкує свою 932 річницю

Епоха Австрії брукованих доріг…
Малий Париж і щось середньовічне…
Варфоломіївський готичний оберіг
П’ятнадцятим навіює сторіччям…
Такий собі міський вінтаж,
У «Центрі» – переліт усіх історій…
Тут в кожного є свій пейзаж –
Із присмаком дрогобицької солі
(«Дрогобич» А. Розлуцька)

Дрогобич – місто з багатою історією і батьківщина видатних людей, які описували його у своїх творах. Про Дрогобич згадували не лише українці, а й поляки, євреї та німці.
Про те, що у Дрогобичі – уся сіль, знав ще Себастьян Фабіан Кленович, польський письменник XVI століття, люблінський бургомістр. Чоловік певний час жив у Львові, тож мав змогу подорожувати й бачити довколишні міста й села. У 1584 році він видав поему «Роксоланія», яка стала маніфестом любові до української землі.
Недарма Дрогобич називають ще й містом Івана Франка. Славетний Каменяр залишив чимало згадок про місто солі у своїх повістях, оповіданнях, віршах. Він називав Дрогобич «своїм кутом». Вулицю Панську (сучасну Шевченка) письменник описує в оповіданні «Пироги з черницями», солеварню згадує у творі «Boa constrictor», а дія славнозвісних «Перехресних стежок» взагалі відбувається у самому місті.
Для Бруно Шульца Дрогобич – це «республіка мрій», «особлива провінція», «вибрана країна», «місто, єдине на світі». Бруно Шульц вбирав у себе кожну маленьку частинку міського життя, надихався нею, продукуючи вражаючі образи, як, наприклад, «вулиця крокодилів».
Не можемо не згадати й сучасних авторів, які надихаються містом і оспівують його.
Це Н. Бічуя, М. Гранд, Г. Жубіль, Р. Гончарук, О. Стецюк, Ю. Андрухович, Г. Брич, Є. Райська, Л. Мазурчак та багато інших. Їх твори можна прочитати у випусках літературно-художніх альманахів «Тріада часу», «Гомін підгір’я», соціальних мережах.
Досягнення дрогобицького письменства у формуванні духовного простору України – незаперечні. Твори дрогобицьких письменників позначені оригінальністю, потужним творчим осмисленням життя, добротним професіоналізмом. Тема рідного міста звучить у творах М. Шалати, Р. Пастуха, В. Сторонського, Я. Ольхового, В. Мосевич, А. Розлуцької.