«Крути! Крути! Смолоскип в майбутнє…»

В читальній залі №2 експонується виставка «Крути! Крути! Смолоскип в майбутнє…»
Крути – залізнична станція  між Бахмачем та Ніжином. Там, на лінії Москва-Бахмач-Київ, відбувся бій сотні Юнацької військової школи імені Богдана Хмельницького, сотні помічного студентського куреня та чоти гайдамаків (разом близько 600 бійців) із удесятеро численнішим і незрівнянно ліпше озброєним більшовицьким загоном, який в ешелонах сунув на Київ і сталося так, що захистити столицю Української Народної Республіки від московсько-більшовицьких нападників не знайшлося нікого, крім жменьки юнаків.У тому бою загинула більшість захисників Києва, з ними чільник Студентського куреня сотник В. Омельченко. Частину хлопців нелюди захопили живцем – і люто, по-звірячому закатували. Найстаршому ледь минуло двадцять два роки, наймолодшому – п’ятнадцять. Пізніше близько тридцяти юних героїв було поховано на Аскольдовій могилі. За радянської влади могили полеглих було зруйновано.. Тепер на місці бою під Крутами і біля Аскольдової могили в Києві стоять пам’ятні знаки.
Історики називають бій під Крутами, що тривав понад шість годин, початком боротьби за українську державність.
Під Києвом, під Крутами
Був бій тяжкий з москалями.
Триста катів на одного,
На студента молодого.
Червоніє сніг на полі,
Де пролили кров герої.

Поле вкрилося трупами,

Як в жнивовий день снопами.
Вони Київ боронили,
Життя своє положили.
А по трупах тих героїв

Зайшов ворог до Кийова.