До 90-річчя від дня народження Ф. Погребенника

Погребенник Федір Петрович – літературознавець, доктор філологічних наук, професор, член Національної спілки письменників України, лауреат Державної премії імені Т. Г. Шевченка, премій братів Лепких і Дмитра Загули, співробітник закордонних наукових товариств, автор понад 1300 наукових праць і художніх публікацій.

Федір Погребенник першим заговорив про Юрія Федьковича, у багатьох роботах (їх понад 20), дослідив літературні зв’язки письменника зі слов’янськими народами. Основними його працями є: “Іван Франко і музика” (1956), “Осип Маковей і народна творчість” (1958), “Осип Маковей” (1960), “Лесь Мартович” (1971), “Василь Стефаник у слов’янських літературах” (1976), “Василь Стефаник: Семінарій” (1979), “Сторінки життя і творчості Василя Стефаника” (1980), “Іван Франко в українсько-російських літературних взаєминах” (1986), “Ольга Кобилянська” (1988), “Історія української літературної критики” (1988), “Наша дума, наша пісня”, “Ще не вмерла Україна” (обидві – 1991), “Богдан Лепкий” (1992, 1993), “Літературознавчий словник-довідник” (1997). Погребенник є співавтором фундаментальних праць з історії української літератури: у 8-ми томах (1967–71), у 2-х томах (1987–88), у 2-х книгах (1993–95; 2-ге вид. – 1998).

Погребенник – один з основних текстологів в Україні. Він відредагував і підготував до друку 6 томів (із 50-ти томів) творів І.Франка, 6 томів М.Коцюбинського, 5-томники О.Кобилянської та О.Білецького, 2-томник Г.Хоткевича, однотомники Є.Ярошинської, В.Стефаника, Л.Мартовича та ін. Кількасот статей, нарисів і рецензій літературознавець опублікував у різноманітних довідниках, енциклопедіях, збірниках і часописах України та за кордоном.

Людина-книга – так охарактеризував свого вчителя завідувач кафедри української літератури Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Олександр Попович, який і досі пам’ятає слова Федора Погребенника: «Якщо працюватимеш плідно, чогось досягнеш». Найкращим підтвердженням цих слів є творчий спадок ученого.