»

Ювілейний фортепіанний концерт Нестора Нижанківського

10 грудня 2018 року в актовій залі головного корпусу університету відбувся концерт, присвячений 125-річчю від дня народження фундатора духовної культури Галичини Нестора Нижанківського (1893 – 1940). Від часу створення музика українського композитора зайняла провідне місце у світовому мистецтві. Проживши тільки 47 років, композитор Нестор Нижанківський залишив чималу музичну спадщину. Його доробок охоплює близько 70-ти композицій, різноманітних за жанрами. Це солоспіви, фортепіанна, хорова, симфонічна, камерна, театральна музика, обробки народних пісень.

Віддали шану творчості Нестора Нижанківського студенти класу фортепіано доцента кафедри музикознавства та фортепіано навчально-наукового інституту музичного мистецтва Уляни Молчко. Мистецьке свято розпочав завідувач кафедри музикознавства та фортепіано доцент Людомир Філоненко. Він зазначив, що вже з початку 90-х років ХХ століття до відродження спадщини о. Остапа і Нестора Нижанківського доклалися дрогобицькі дослідники нашого університету, а саме: Р. Сов’як, Л. Філоненко, О. Німилович, О. Фрайт, У. Молчко. Сьогоднішня артімпреза стала своєрідним музичним пам’ятником композитору.

Доцент Уляна Молчко представила багаточисельним слухачам життєвий шлях галицького корифея. Доповідачка, в науковому доробку якої монографічні видання про Н. Нижанківського, висвітлила головні сторінки творчої біографії фундатора української музики. Виступ супроводжувався фотопрезентацією, що дала можливість присутнім усвідомити тернистий шлях професійного становлення тогочасної національної еліти. У. Молчко ознайомила присутніх із провідними інтерпретаторами фортепіанних композицій Н. Нижанківського.

Концертна частина ювілейної імпрези представлена виконанням п’єс митця студентами класу фортепіано доцента Уляни Молчко. У програмі прозвучала «Коломийка» у віртуозному виконанні Марти Абрамів. «Вальс» і «Відповідь на картку з Мадриду» тонко відтворила Софія Січ, «Малу прелюдію» представила Христина Греб, «Інтермецо» та «Марш» оркестрово насичено проінтерпретувала Світлана Клесовець, «З мого щоденника» блискуче, з широким розмахом музичної думки, заграла Юлія Олач.

На завершення концерту директор навчально-наукового інституту музичного мистецтва професор Степан Дацюк висловив слова подяки доценту Уляні Молчко та студентам її класу щодо успішного проведення мистецького заходу.

Сьогодні є пророчими слова Н. Нижанківського з його праці «Шляхи розвитку української музики»: «Коли наша музика не тільки не завмерла серед віків нашої многострадальної історії, не тільки не заломилась у ній, але була все живим пам’ятником живучости нашого народу, і нині, не зважаючи на страшне лихоліття, в якому находиться наш нарід, вона не тільки живе, але й доганяє стомилевими кроками ті народи, що стоять у її передових рядах, – то вона, ця наша музика, може бути горда за себе».

У наших серцях назавжди залишиться пам’ять про Н. Нижанківського, музиканта-патріота, невтомного борця за українську музичну культуру.

Ірина СТЕЦІВКА,
студентка магістратури навчально-наукового інституту музичного мистецтва