»

Правдиве слово із Франції

7 травня 2018 року на філологічному факультеті відбулася творча зустріч із випускником університету (факультет романо-германської філології), нині відомим журналістом, політологом, перекладачем Тарасом Марусиком. Він презентував своє нове видання, яке вже встигло отримати розголос у країні, книгу відомого французького історика, філософа, культуролога і політолога Алена Безансона «Свята Русь» (Київ, «Кліо», 2017). Акцію, за ініціативою доцента Олега Багана, організували кафедра української літератури і теорії літератури та студентський Культурологічний клуб ім. В. Бірчака.

Ця книга – чергова студія (їх загалом є багато) А. Безансона про Росію, російську культуру та історію. Це навдивовижу коротке і містке пояснення джерел російського шовінізму, імперіалізму та внутрішнього деспотизму, зроблене на прикладах із російської релігійної, культурної, літературної та інтелектуальної історії ХІХ ст. Згадане видання А. Безансона вже друге, перекладене Т. Марусиком, а перше називалося «Лихо століття: Про комунізм, нацизм та унікальність голокосту» (Київ, «Пульсари», 2007). А. Безансон – один із небагатьох проукраїнських політологів на Заході, оскільки там і сьогодні, незважаючи на всю зовнішню агресивну політику Росії, домінує або проросійська лінія, або принаймні показно нейтральна, яка в ситуації війни на Донбасі є за суттю фальшивою.

Розмова довкола книги вийшла широкою і багатопроблемною, оскільки сама проблематика формування російського експансіонізму та тоталітаризму є вельми розтягнутою в часі і потребує різнобічного висвітлення. Студенти мали змогу почути про історію сприйняття Росії в Європі, яка була надто складною, оскільки Росія завжди вкладала великі кошти і політичні впливи (достоту як сьогодні), щоб створити собі образ «миротворця», «добротворця», «святого», а насправді, передусім, була зацікавлена тільки в експансії, у розширенні меж своєї імперії. Лише в 1840-і роки французи Астольф де Кюстин і Жюль Мішле дещо розбили цей фальшивий образ своїми аналітичними творами. Про це у вступному слові ґрунтовно розповів доцент Олег Баган, паралельно показавши історію осмислення сутностей Росії в Україні, починаючи від студій І. Нечуя-Левицького (1880-і рр.) і закінчуючи етапними статтями Д. Донцова, котрий створив цілу традицію в поглиблено критичному трактуванні Росії і російської культури, яку представляють Є. Маланюк, Ю. Липа, Д. Віконська, Д. Штепа зі своїми знаменитими книгами «Московство» та «Українець і москвин», виданими, до речі, в Дрогобичі (вид. «Відродження»).

Тарас Марусик переклав ще книгу французької авторки Франсуази Том «Кінець комунізму» (1999) і докторську студію нашого знаменитого земляка Володимира Косика «Франція та Україна: Становлення української дипломатії»), які кожна по-своєму є знаковими в українській сучасній політології.

Прес-служба філологічного факультету