»

Міжнародна наукова конференція «Дрогобич і околиці: відлуння багатокультурності в літературі та мистецтві»

7 вересня 2018 року в Дрогобицькому державному педагогічному університеті імені Івана Франка, під почесним патронатом ректора професора Надії Скотної, вже вдруге відбулася Міжнародна наукова конференція, що є частиною щорічного польсько-українського літературно-наукового проекту «Діалог Двох Культур».
Цьогоріч конференція мала назву «Дрогобич і околиці: відлуння багатокультурності в літературі та мистецтві» і була організована Полоністичним науково-інформаційним центром імені Ігоря Менька спільно з польським організатором – Музеєм Анни та Ярослава Івашкевичів у Ставищі (Польща). «Діалог Двох Культур» відбувається понад двадцять років поспіль, його духовним і творчим патроном є Юліуш Словацький, тож щороку захід розпочинає свій шлях від Кременця – рідного міста видатного польського поета-романтика, у житті й творчості якого тема України була однією з центральних. І починається цей проект завжди 3 вересня, у переддень уродин Словацького.
Цьогоріч «Діалог Двох Культур» проходив 3 – 9 вересня у Кременці, Нагуєвичах, Дрогобичі, Журавному та Львові і завершився 16 вересня у Ставищі. Співорганізаторами та фінансовими гарантами проекту виступили Сенат Речі Посполитої, Міністерство Культури та Національної Спадщини РП, Фонд «Допомога полякам на Сході». Проект відбувся під патронатом Міністра Культури та Національної Спадщини РП і Надзвичайного і Повноважного Посла РП в Україні.
Конференцію відкрила ректор професор Надія Скотна, яка привітала учасників та гостей «Діалогу Двох Культур» і висловила переконання, що Дрогобич – це культурно й історично вмотивоване місце для тяглої реалізації діалогу між українською та польською культурами, що відлунь багатокультурності вдосталь як у Дрогобичі, так і в його околицях. І справді: невипадково цьогорічний «Діалог» завітав до Державного історико-культурного заповідника «Нагуєвичі», де у переддень конференції, під керівництвом директора заповідника Богдана Лазорака, відбулася інтелектуально насичена і мистецьки натхненна «Літературна осінь в садибі Івана Франка».
Перед виголошенням наукових доповідей «Діалог» у Дрогобичі привітав директор Музею Анни та Ярослава Івашкевичів у Ставищі Маріуш Ольбромський, наголосивши, що Дрогобич та університет уже стали постійним місцем на мапі цього засяжного щорічного проекту. Також він запрезентував солідний збірник наукових і літературних праць – результат минулорічного «Діалогу», в якому опубліковано й тексти авторів нашого університету, учасників минулорічної реалізації проекту.
Прозвучали цікаві доповіді польських науковців про архів польського поета Казімєжа Вєжинського, народженого у Дрогобичі (Катажина Якім’як, Варшавський музей літератури імені Адама Міцкевича), про творчість маловідомого письменника Зиґмунта Гаупта з Поділля (д-р Ян Вольський, Жешівський університет), про педагогічний маніфест Януша Корчака (Беата Жулкевич-Сякантаріс, перекладачка та журналістка з Афін). З боку Дрогобицького університету були представлені доповіді про постать Юрія Дрогобича (Котермака) у світлі новітніх інтерпретацій та маловідомих джерел (професор Леонід Тимошенко), про зв’язки Івана Франка із польськомовним середовищем Дрогобича наприкінці ХІХ – початку ХХ століття (доцент Володимир Галик) та про композиторські традиції родини Нижанківських (доцент Уляна Молчко). На завершення конференції гості й учасники «Діалогу Двох Культур» відвідали Кімнату-Музей Бруно Шульца.

Віра МЕНЬОК,
доцент, керівник Полоністичного