»

До джерел української писемності

26 квітня 2018 року на філологічному факультеті відбулася презентація книги словацького історика церкви і богослова Горазда-Андрія Тимковича «Богомудрі вчителі Св. Кирило і Методій» (Дрогобич, 2017). Представляв видання його упорядник і редактор о.-прот. Іван Гаваньо, викладач богослов’я і філософії Дрогобицької духовної семінарії. Акцію організували студентський Культурологічний клуб ім. Володимира Бірчака і Франкознавчий гурток (керівник – доцент Олег Баган).

Оригінальність і значущість видання полягає у тому, що Г.-А. Тимкович вивчає тему русинської культури і церковної історії у втраченому українському етнічному просторі – на теренах сучасних Словаччини і Угорщини. Власне, книга складається із серії розвідок про перші роки поширення християнства у слов’ян, перші рукописи кирилицею і глаголицею, про значення місії Св. Кирила і Методія, які через християнську культуру Великої Моравії суттєво вплинули на становлення духовних традицій давньої України.

О. Іван Гаваньо розповів про цікаву долю Г.-А. Тимковича, який проживає як монах-василіянин у Пряшеві, зазнаючи постійних ущемлень за свої погляди від влади; про значення досліджень у сфері ранньохристиянської Русі, які започаткував ще Іван Франко, які дозволяють нам, українцям, поглянути з несподіваного західного боку на історію і культуру України. Зокрема він наголосив, що в сучасних українців має зберігатися свідомість того, що до Х ст. в регіоні Карпат існувала руська протодержава Велика Хорватія (інша назва – Червона Русь), про яку уривково згадують літописи і яка занепала через не повністю відомі нам причини. «Уламками» цього давнього руського світу, який сягав долини р. Вісла, передгірїв Татр, Трансильванії і Середнього Дунаю, є сьогодні русинські поселення Лемківщини в Польщі і Східній Словаччині, українське Закарпаття. Сам о. І. Гаваньо виступив у книзі ще й перекладачем, уперше переклавши з церковнословянської і словацької мов низку творів і документів, зокрема «Житіє Константина» і «Житіє Методія», які є надважливими живими свідченнями про християнські місії серед слов’ян і потрібні для нинішніх студій священства, богословів, істориків Церкви та філологів.

Прес-служба філологічного факультету