»

Безпека дорожнього руху

Відомо, що найдорожчий скарб людини – це її власне життя і здоров’я, які можна втратити, недотримуючись певних правил. Як ми знаємо, що з кожним роком зростає інтенсивність автомобільного руху на дорогах, а це так само підвищує відповідальність усіх учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, пасажирів. Тому, щоб не потрапити у дорожньо-транспортну пригоду (ДТП) і зберегти своє здоров’я та життя, потрібно завжди чітко дотримуватися встановлених Правил дорожнього руху.

Питання безпеки дорожнього руху є дуже актуальним. Мабуть, кожен із нас хоча б раз у житті спостерігав порушення правил дорожнього руху, або й сам хоч раз таке вчинив. Здавалося б, що страшного трапиться, якщо водій проскочить перехрестя на жовтий сигнал світлофора чи пішохід перебіжить дорогу там, де немає переходу?

Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), дорожньо-транспортний травматизм на сьогодні є однією з найбільших проблем охорони здоров’я. В Україні рівень смертності та травматизму внаслідок дорожньо-транспортних пригод є одним із найвищих в Європі, а рівень організації безпеки дорожнього руху залишається вкрай низьким. Як повідомляють інформаційні ресурси, у Львівській області з початку року зареєстровано 17 182 ДТП, внаслідок яких 347 осіб загинуло та 3 322 травмовано.

У більшості випадків, причинами ДТП є легковажність водіїв, яка проявляється в ігноруванні вимог Правил дорожнього руху, нехтуванні обов’язковими для виконання правилами, серед яких найбільш поширені – ризикована поведінка та усвідомлене порушення, водіння в нетверезому стані, перевищення швидкості, неуважне водіння, недотримання безпечної дистанції та інші. Крім водіїв, винуватцями ДТП стають недисципліновані пішоходи, через яких відбувається кожна третя дорожньо-транспортна пригода.

Навіщо порушувати правила дорожнього руху, платити штрафи, завдавати шкоду автомобілю, платити за ремонт? А найголовніше – навіщо ризикувати життям? Люди завжди поспішають, що супроводжується перевищенням швидкості, перебіганням дороги в недозволених місцях та іншими необдуманими ситуаціями. Але невже вони через «важливі» справи готові втратити життя? Величезної кількості аварій можна було б заздалегідь уникнути, якби всі учасники дорожнього руху дотримувалися Правил дорожнього руху.

З метою поліпшення роботи із запобігання дорожньо-транспортному травматизму, формуванню навичок безпечної поведінки на вулицях і дорогах, удосконалення і узагальнення знань із безпеки дорожнього руху, правил пішоходів, безпечного поводження під час руху та на виконання інформаційного листа Міністерства освіти і науки України від 07.11.2018 р. № 1/11-12061 в університеті 12 – 18 листопада триває Тиждень безпеки дорожнього руху.

Завдання Тижня безпеки дорожнього руху – нагадати студентам про необхідність спільних дій у сфері дорожньої безпеки. Усі заходи мали на меті привернути увагу суспільства до проблеми травматизму та смертності на дорогах і поліпшення дорожньої безпеки.

Що важливо знати кожному громадянину?

Кожен із нас, у тому числі і наші діти, є учасниками дорожнього руху – ми використовуємо авто, громадський транспорт, переходимо дороги тощо.

До водіїв – не поспішайте! Поспішаючи, можна зробити дуже велику помилку в своєму житті. 5 чи 10 хвилин, які ви намагаєтеся надолужити, можуть вартувати вашого життя чи життя іншої людини. Якщо швидкість понад 60 км/год, то авто вбиває пішохода, а якщо швидкість 120 км/год, то  у разі аварії дуже низька ймовірність вижити водієві чи пасажиру.

Не намагайтеся «проскочити» на жовтий сигнал світлофора, тому що з іншого боку може також бути водій, який хоче «проскочити», або пішохід, який закінчує перехід проїжджої частини.

Не сідайте за кермо напідпитку, адже рівень концентрації уваги суттєво знижується, і у разі небезпечної ситуації ви не зможете адекватно відреагувати. Саме водії напідпитку, за статистикою, є одними із причин ДТП з тяжкими наслідками.

Обов’язково використовуйте паски безпеки. Не варто вірити історіям, що без пасків можна вижити. За статистикою, саме використання пасків безпеки зберігає життя.

Бережіть своїх дітей – використовуйте дитячі автокрісла та для більш дорослих дітей обов’язково паски безпеки на задньому сидінні.

Не використовуйте телефон під час керування авто. Наразі саме мобільний телефон стає одним із вбивць за кермом.

До батьків – пам’ятайте, що своїм вчинками ви надаєте приклад дітям.

Розказуйте їм про небезпеку, яку несе автомобіль. Переходячи з дитиною, візьміть її за руку і впевніться, що авто зупинилося і пропускає вас.

До пішоходів – за можливості переходьте дорогу тільки у встановлених для цього місцях, краще на регульованих пішохідних переходах. Переходячи проїжджу частину, у місцях, де відсутні пішохідні переходи, впевніться у відсутності транспорту і тоді починайте перехід проїжджої частини.

Не використовуйте мобільний телефон чи навушники, коли переходите дорогу.

Ніколи не перебігайте дорогу у невстановлених місцях! Водій, навіть якщо швидко загальмує, не зможе зупинитися. На швидкості водій взагалі може не побачити пішохода.

Дуже важливо! Якщо одна з автівок зупинилася на пішохідному переході, щоб вас пропустити, водій іншої автівки може вас не бачити, тому погляньте зайвий раз за авто, яке зупинилося, і переконайтеся, що там не летить якийсь несвідомий водій.

У темну пору доби намагайтеся використовувати світоловідбивні елементи на одязі або переконайтеся, що водієві вас буде видно, тому що темний одяг є однією із причин того, що водій не бачить людину.

Бережімо одне одного і не забуваймо, що життя людини – це найвища цінність.
Служба охорони праці